2012-04-22

Cmentarz żydowski w Wormacji


Cmentarz Heiliger Sand w Wormacji uchodzi za najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Europie (jakkolwiek groby Żydów w rzymskich katakumbach są odeń jeszcze o tysiąc lat starsze). W Wikipedii piszą, że założony został w roku 1034, kiedy to w Worms wybudowano pierwszą synagogę. Znajduje się tam ok. 2 tysięcy nagrobków. Najstarsza dająca się jeszcze odczytać płyta nagrobna, niejakiego Jakuba ha-Bachur, pochodzi z roku 1076. Ostatnie pochówki odbyły się tutaj w latach 30-tych XX wieku.

Wormację zwiedzałam jesienią 2009 r. i mogę potwierdzić, że cmentarz Heiliger Sand jest naprawdę malowniczy. Znajduje się w zadrzewionej kotlince, a nagrobki - od starych po te nowsze - są liczne i bardzo dobrze zachowane. Na dwóch mogiłach leżą przyciśnięte stosiki karteczek z modlitwami po hebrajsku - widocznie są to groby jakichś świątobliwych rabinów, którzy mają wiernym wyjednać łaski u Boga. Trafiliśmy na cmentarz prawie o zmierzchu, kiedy praktycznie nie było już tam ludzi, i spacerowaliśmy po pustych alejkach aż do zapadnięcia zmroku, a żeby było jeszcze bardziej tajemniczo, udało nam się między grobami sfotografować... czarnego kota.
Oto wybrane, co ładniejsze zdjęcia nagrobków. Miejsce moim zdaniem nadaje się idealnie do tego, żeby umieścić tam fragment akcji jakiegoś tekstu - i na pewno to kiedyś uczynię.


 


2 komentarze:

  1. To musi być fantastyczne miejsce.A kot fajny!

    Chomik

    OdpowiedzUsuń
  2. Kot, o ile pamiętam, wyniośle zignorował nasze kicianie i potruchtał w trawę. Ani chybi na polowanie...

    OdpowiedzUsuń