2012-05-26

Melek Taus

W Sirius B, świetnym, bardzo tajemniczym i nastrojowym (jak zresztą większość płyt tej kapeli) albumie grupy Therion, znajduje się piosenka zatytułowana "Melek Taus". Melek to po hebrajsku "król". O kim opowiada utwór?
Istnieje kurdyjska grupa plemienna, zwana Jezydami (lub Jazida), praktykująca religię uważaną za heretycką z punktu widzenia islamu; muzułmanie określają ich obelżywym mianem "czcicieli Diabła", Szajtan-perest. Nazwa ich religii prawdopodobnie wywodzi się ze współczesnego perskiego ized, "anioł", "bóstwo". Według ich systemu teologiczno-mitologicznego, w pradawnych czasach doszło do konfliktu między Bogiem a Aniołem-Pawiem czy też Królem-Pawiem, Melek Ta'us. Zbuntował się on przeciwko Bogu i stał się aniołem upadłym, później wszakże Bóg przywrócił mu godność i postawił go nad światem jako rządcę. Lejąc przez siedem tysięcy lat łzy skruchy, które napełniły siedem dzbanów, Melek Ta'us definitywnie zwyciężył i zniszczył zło, toteż według Jezydów nie ma ani piekła, ani kosmicznego zła.

W nieco innym wariancie tego mitu, Bóg w kształcie ptaka żyje na drzewie wszechświata. Ze swej wspaniałości emanuje anioła Gabriela, także w postaci ptaka. Gabriel przyjmuje cechy biblijnego Szatana - popada w grzech pychy, chcąc zrównać się z Bogiem, toteż Bóg ciosem dzioba strąca go z drzewa. Anioł po locie trwającym wiele stuleci powraca do Boga i poddaje mu się, okupując w ten sposób swoją winę.

(Źródło: Alfonso Di Nola, Diabeł, TaiWPN UNIVERSITAS, Kraków 2004)

W piosence Therionu słyszymy: "Leć, wielki ptaku Taus, leć do słońca / Pióra i korona symbolami twojej siły". 
Płytę Sirius B bardzo polecam. To symfoniczny metal, raczej łagodny brzmieniowo, a utwory zawierają sporo ciekawych odniesień mitologicznych i historycznych.


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe i piękne "Bóg w kształcie ptaka żyje na drzewie wszechświata". I Anioł- Paw.
  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak. Mi podoba się też teologia, zgodnie z którą nie ma zła kosmicznego, "ponadludzkiego".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ptaki na Drzewie Świata... :) To mi się kojarzy i z rodzimymi wierzeniami :)

  OdpowiedzUsuń