2013-01-04

Esensja poleca najlepsze opowiadania (2010)


Tym razem polecać będę nieswoje utwory :)

W dziale literackim Esensji ciężko (i nieodpłatnie) pracujemy, wybierając najciekawsze z nadsyłanych opowiadań, które są następnie redagowane, ilustrowane i prezentowane światu. Dla tych, którzy nie śledzą naszych stron z miesiąca na miesiąc, ale mieliby ochotę poczytać coś naprawdę dobrego, poniżej zamieszczam linki do sześciu najbardziej interesujących - moim skromnym zdaniem - tekstów, jakie zamieściliśmy w roku 2010. Jutro - analogiczna polecanka dla roku 2011, pojutrze - 2012.

Oczywiście polecanka jest bardzo subiektywna - kto inny być może wyróżniłby zupełnie inne utwory. Dlatego tych, którym nie przeszkadza czytanie z ekranu, zachęcam do eksplorowania stron działu literackiego na własną rękę. Wszystkie teksty są darmowe!


Marcin Rusnak - Business is business (27.VII.2010) 
Thriller sf: akcja, akcja i więcej akcji. Główny bohater, przemytnik ludzi nazwiskiem Sulimowski, musi przeprowadzić niebezpiecznego mutanta przez granicę polsko-ukraińską.

Dłonie mutanta przypominały kraby – śródręcza były wielkie, zaokrąglone, a palce krótkie, niekształtne i powyginane, do tego pulchne u nasady i wąskie przy końcach. W końcu promień latarki zawędrował na twarz mutanta i Sulimowski syknął na jej widok. Olbrzym nie spał. Wpatrywał się prosto w źródło światła małymi oczkami, ledwie widocznymi spod wezbranej na czole masy guzów i torbieli.

Maciej Jurgielewicz - W obrotach sfer niebieskich (8.VII.2010)
Przewrotne opowiadanie pisane żargonem dresiarskim, z Kopernikiem w tle. Jest spirytyzm, zagadka kryminalna i dużo czarnego humoru.

Ona siadła przy tej tabliczce i patrzyła co duch gada i później, jak już skończył, mówi że to było ‘Ruszył słońce, wstrzymał ziemię, polskie go wydało plemię’. Kaczan od razu coś zakminił i gadał, że zna to, tylko się musi zastanowić. Chwilę później przypomniał sobie, że to coś z Adama Mickiewicza, tego ze szkoły, co wiersze pisał. Ogólnie znany taki koleś.W obrotach sfer niebieskich. Ilustracja: Agnieszka Majchrzak


Aleksandra Janusz - Maestro (4.X.2010)
Pięknie napisany, nostalgiczny krótki tekst o Paryżu, umierającym kompozytorze i pewnym wynalazku.

Teraz grał jakby na zupełnie innym instrumencie, egzotyczną melodię, impresję na motywach azjatyckich czy innych, mocną jak kawa z rumem i bezczelną jak śmiech przed obliczem króla. Daleko jej było do wysmakowanych salonowych tonów i technicznej zawiłości znanych mi etiud i symfonii. Mistrz improwizował na rozstrojonym pianinie w podłej kawiarni i świetnie się przy tym bawił.

Maciej Żytowiecki - Wadliwy zbawiciel (9.XI.2010)
Posępna, lekko surrealistyczna opowieść o zombie. Chyba najlepsze ze znanych mi opowiadań tego autora.

Patrzą na siebie odrobinę zdziwieni, najwyraźniej nie spodziewali się, że jeszcze potrafię. Ja również jestem zaskoczony, bo chyba pierwszy raz od wypadku słyszę własny głos. Inaczej go zapamiętałem. Brzmię jak ktoś inny, jakbym zamieszkał w cudzym ciele.

Sebastian Wójcik - Randka z profesorem (18.XI.2010)
Narzędzie wyszukiwania słów kluczowych Google mówi, że dosyć często wyszukiwana jest fraza "opowiadanie o miłości", więc proszę bardzo: oto opowiadanie o miłości. Oraz fizyce, bo bohaterem jest genialny naukowiec. Lekkie i urokliwe.

- Spróbuję wytłumaczyć to obrazowo. Załóżmy że zamierzam wysłać w przyszłość jakiś obiekt, na przykład jabłko. Wkładam je pod klosz, powiedzmy o siódmej rano. Chcę je przenieść w przyszłość o godzinę. Włączam maszynę czasu i na zdrowy rozum jabłko powinno najpierw zniknąć, a potem pojawić się pod tym samym kloszem o ósmej. Jeśli stanie się tak z pańskim pulsarem i jeśli on zadziała jak to pulsary mają w zwyczaju, mógłby narobić szkód już tutaj, na Ziemi. 

Łukasz Jarząbek - Ocalenie (24.XII.2010)
Krótki tekst, prawie szort, o polskiej miejscowości, którą dotknął nieznany kataklizm. Ponure, wstrząsające, kojarzy mi się z niektórymi tekstami Jacka Dukaja.

Tu się nie tylko patrzy, trzeba też słuchać. Ocalenie mówi wieloma głosami, z których uwagę najbardziej zwraca ciche, jednostajne brzęczenie. Śledząc je, można dojść do stojącego na środku drogi betonowego, gęsto okablowanego sześcianu o boku długości około czterech metrów. 


Życzę miłej lektury i zachęcam do komentowania w komentarzach - zarówno tutaj, jak i na stronach Esensji!

Zbliżone tematycznie wpisy: Esensja poleca najlepsze opowiadania (2011), Esensja poleca najlepsze opowiadania (2012), Darmowe opowiadania!!


 

3 komentarze:

 1. O,dziękuję,bardzo dobra polecanka.Zeby jeszcze czas był..

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy tekst dobry i każdy inny,warto przeczytać.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 3. Jarząbkowi bardzo miło, nie spodziewał się, że ktoś to w ogóle jeszcze wyciągnie po latach i na dodatek pochwali. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń