2013-01-05

Esensja poleca najlepsze opowiadania (2011)


Zgodnie z zapowiedzią - dziś drugi odcinek polecanki, czyli najciekawsze moim zdaniem opowiadania, darmowe oczywiście, zamieszczone w Esensji w roku 2011. Wybór był naprawdę trudny, bo duża część tekstów reprezentuje wyrównany poziom, tak pod względem pomysłu, jak i warsztatu. Ale myślę, że te zasługują na szczególną uwagę.


Leonid Kaganow - Zerogród (17.II.2011)
Opowiadanie rosyjskiego pisarza w tłumaczeniu Wiktora Serewisia. W świecie niedalekiej przyszłości Rosja pustoszeje i popada w ruinę, bo ludzie masowo przenoszą się do rzeczywistości wirtualnej. Główny bohater staje przed trudną decyzją. Poruszające, ale z nutką czarnego humoru.

Sieć „Świat trucizn” traktowałem z prawdziwą pogardą i nigdy w niej nie byłem. Teraz upewniłem się, że niczego nie straciłem, wszystko było tak jak sobie to wyobrażałem: lada oraz półki, zastawione różnokolorowymi kartonami i flakonami.

Iwona Kowalczyk - Niebieskie paciorki (14.VI.2011)
Fantasy z zagadką detektywistyczną, w bardzo pieczołowicie oddanych wczesnośredniowiecznych, lekko słowiańskich realiach. Pierwsze opublikowane u nas opowiadanie z cyklu saldarskiego.

Zwyczaj taki we dworze jest, że na Święto Ofiarowania, oprócz drobnego pieniądza, całej czeladzi coś dają ot tak, dla przyjemności. Drobiazg jakiś – a to łyżkę ładnie z drzewa wyciętą, a to stroik z piórek do czapki, ozdóbki dla dziewczyn. No i jak zjechali kupce wiosną, to na jednym straganie były takie korale. Niby nic, a ładne, z glazurą, świecące. W różnych kolorach, ale pannie spodobały się te niebieskie. Wszystkie sznurki kupiła.

Karolina Szczepańska - Czarna Gwardia (17.IX.2011)
Ponure klasyczne fantasy: elfy i magowie kontra nieprzyjazna, magicznie skażona kraina. Ciężki, surowy, posępny tekst.

Na pierwsze ludzkie siedlisko natrafiliśmy późnym popołudniem. Powitano nas, jak zawsze, trzaskiem zamykanych okiennic, przerażonymi okrzykami kobiet, chowających się do domów wraz z dziećmi. Nasz widok zawsze zwiastuje kłopoty…

Ida Żmiejewska - Stokrotki (6.XI.2011) 
Lekkie i wesołe opowiadanie o wampirzym detektywie Eryku, który tym razem prowadzi śledztwo w Transylwanii. Plus piękne ilustracje Agnieszki Majchrzak.

W celu dokonania wizji lokalnej udali się na cmentarz we czwórkę: Eryk, Daisy oraz jej rodzice. Wład – co prawda z ogromnym trudem – w końcu przyjął do wiadomości, że jego obecność na grobie poprzedniego męża niedoszłej żony może być pewnym nietaktem: nawet dozgonna przyjaźń nie wytrzymałaby takiej próby. Stokrotki. Ilustracja: Agnieszka Majchrzak


Julia Szajkowska - Niepołomni (13.XII.2011)
Historia, która zaczyna się w czasach Mieszka I, kończy w tysiąclecie chrztu Polski, a kluczowy epizod rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Są słowiańskie bóstwa, polscy żołnierze, Boruta, Rokita i wiedźma Jaga.  Długie, ale naprawdę warto.

Po chwili uniosła głowę i spojrzała z pokorą w drewniane oblicze. Nieśpiesznie wyciągnęła przed siebie ramiona, szepcząc znów kipiące mocą słowa. Ten jeden raz, tak jak obiecała jej to Wielka Matka, miała prawo posłużyć się prawdziwą magią. 

Michał Michalik - Eksplorator Przestrzeni Kosmicznej Patryk Aldo (31.XII.2011)
SF bliskiego zasięgu. Opowieść o młodym pilocie pracującym dla wielkiej korporacji, prześladowanym przez wspomnienia o nieżyjącym bracie.

– Opowiedz mi, jak zginąłem – prosi Rafał. I Patryk robi to, choć to głupie mówić komuś, jak sam zginął. Szczególnie, że nie jest przecież prawdziwy.


Nieustająco zachęcam do czytania i komentowania!

Zbliżone tematycznie wpisy: Esensja poleca najlepsze opowiadania (2010), Esensja poleca najlepsze opowiadania (2012), Darmowe opowiadania!!3 komentarze: