2013-01-06

Esensja poleca najlepsze opowiadania (2012)


I oto ostatni odcinek polecanki - najciekawsze opowiadania zamieszczone w Esensji w 2012. Miniony rok był dla nas od strony literackiej naprawdę dobry, ale niektóre z opublikowanych tekstów w moim odczuciu zdecydowanie wybijają się przed szereg. Co nie zmienia faktu, że choć wybrałam do polecenia sześć opowiadań, równie dobrze mogłabym wybrać dziesięć albo dwanaście.


Anna Dominiczak - Zamknięta szuflada (14.I.2012)
Realizm magiczny z nutą grozy (lub na odwrót). Ciekawie przedstawiona historia toksycznego związku: kobieta, mężczyzna i cień. 

Lustro nie odbijało jej chłopaka. W głębi szklanej tafli mieszkał zupełnie inny człowiek. Tak, przypominał Marcina, a jego mieszkanie wyglądało identycznie. Żył z odbiciem Natalii, wychodził z domu i wracał o tej samej godzinie co Marcin, a jednak nim nie był. 

Szymon Chojnacki - Odkupienie (14.II.2012)
Tekst wyróżniony w konkursie wydawnictwa Powergraph na opowiadanie science fiction. Bardzo mocno nawiązujący stylistycznie do prozy Jacka Dukaja... a jednak inny. Jakoś wyjątkowo chwyciły mnie za serce postacie Kościeja i pyskatej Antychryst.

Krystalostrukturalny wirus wżerał się w planetę, wypalał ją na nowo w piekielnym ogniu Abreu. Jego konstrukt osiągnął poziom replikacji, w którym nie mógł już piąć się w górę. Teraz rozprzestrzeniał się po powierzchni całej planety, pochłaniając kolejne połacie ziemi.

Anna Głomb - Zjedz mnie (11.III.2012)
Beskidzkie opowiadanie o miłości i wilkach. Pobrzmiewa w nim nutka okrutnych baśni braci Grimm. 

Sarny i zające uciekały przed nimi w popłochu, ale inne – leśne ptaki, kruki i sowy, a nawet wilki pozwalały im podejść zupełnie blisko. Tak jakby las zaczął przyjmować ich jak swoich.

Paweł Ciećwierz - Koszta własne (23.VI.2012)
Pewien czytelnik oburzył się na nas za publikację tego tekstu i dał temu wyraz w komentarzach. Ale dział literacki Esensji bardzo lubi prowokacyjne, anarchizujące, brutalne opowiadania Pawła. W Kosztach własnych mamy miejskiego silnorękiego, czarnoskórą raperkę i niebezpieczną zagadkę, którą trzeba rozwiązać.

Wynieśliśmy się stamtąd tak szybko, jak tylko się dało. Masakra była zbyt widowiskowa, nawet jak na standardy najbardziej zakazanej dzielnicy Mgławy. Względy estetyczne, to całe porozrzucane wszędzie surowe mięso, zmuszały milicjantów do pojawienia się w dokach. 

Antoni Nowakowski - Listy kochanków (15.XII.2012)
Opowiadanie historyczne dziejące się w Anglii w roku 1805. Jeden z głównych bohaterów jest niespełnionym powieściopisarzem, drugi - najlepszym fałszerzem w brytyjskiej flocie. Tytułowe listy to listy admirała Nelsona do kochanki... Nostalgiczna atmosfera i pieczołowicie odtworzone realia.

W budynku zbierano listy i przesyłki służbowe dla floty, więc przejmowanie oraz ponowne ekspediowanie pism Nelsona i lady Hamilton nie nastręczało trudności. Barrow niezwłocznie wydał polecenia i dopilnował, aby ich korespondencja spływała do londyńskiego portu, nawet wtedy, kiedy szybciej dotarłaby do adresatów przez Portsmouth, główną bazę floty. Ponadto pokoje miały odrębne wejście.

Radosław Rak - Tamdarej w innych światach (22.XII.2012)
Już polecałam to opowiadanie tu na blogu. Pięknie napisany realizm magiczny, zdecydowanie The Best of 2012 w Esensji. To opowieść o młodym człowieku dojrzewającym do miłości, a także o Dębicy, Bogu, wojnie i upływającym czasie. Niezwykła i malarska.

A więc noc. Na szybie wyskrobane mrozem paprociowe wzory. W spękanych dłoniach Dida pędzel z końskiego włosia, po którym spływa na papier Dębica. W kątach cienie, rozedrgane, pajęcze. Z tych cieni czerpie Did czarną farbę do obrazka: wystarczy sięgnąć pod parapet, za szafę, w miejsca, w które nikt nie zagląda – czerń lęgnie się tam sama.http://esensja.stopklatka.pl/tworczosc/opowiadania/tekst.html?id=15569

Tamdarej w innych światach. Ilustracja: Magdalena Wolff


Wszystkie opowiadania są oczywiście darmowe. Gorąco zachęcam do lektury! 

Zachęcam także do odwiedzania stron działu literackiego na bieżąco, bo nowe opowiadania ukazują się regularnie co 1-2 tygodnie, a w planach na pierwszą połowę 2013 mamy między innymi teksty Pawła Ciećwierza i Iwony Kowalczyk.

Miłego czytania!

Zbliżone tematycznie wpisy: Esensja poleca najlepsze opowiadania (2010), Esensja poleca najlepsze opowiadania (2011)Darmowe opowiadania!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz