2013-03-20

W biegu - przed Pyrkonem


Kończę właśnie szykować swoją prelekcję na Pyrkon. Oszpecenia to temat rzeka - postacie o niezwykłym, odbiegającym od normy wyglądzie "od zawsze" działały ludziom na wyobraźnię, a odkąd zaczęła się era kina, trend ten jeszcze przybrał na sile. Raczej nie dam rady omówić wszystkich bohaterów, o których mogłabym wspomnieć - skupię się na najbardziej znanych. Będzie dużo o Upiorze Opery, po kilka słów o Freddym Kruegerze, Darkmanie, Dwie Twarze, Black Jacku oraz - dla równowagi - także o postaciach autentycznych. Tragiczna historia Johna Merricka, znanego jako człowiek słoń, Gerard de Lairesse, Niki Lauda, czy bardzo nagłośniony ostatnio w mediach przypadek modelki Katie Piper.

Na koniec zamierzam jeszcze opowiedzieć o najnowszym, ogromnie spektakularnym osiągnięciu medycyny, jakim są przeszczepy twarzy. Dla zaciekawionych - oto Connie Culp, którą małżonek postrzelił w twarz z dubeltówki. Connie w grudniu 2008 jako pierwsza pacjentka w USA otrzymała przeszczep twarzy od anonimowej dawczyni. Do końca życia będzie przyjmować leki immunosupresyjne, ale poza tym - po kilku latach od operacji wygląda rewelacyjnie.
Terminy prelekcji:
sobota 10:00 - wersja anglojęzyczna (blok anglojęzyczny)
niedziela 10:00 - wersja polska (Literacka 1)

Moje slajdy nie powinny być bardziej wstrząsające wizualnie niż dowolny film o Freddym Kruegerze, ale na wszelki wypadek proszę osoby wrażliwe o rozważenie, czy na pewno ta prelekcja im nie zaszkodzi - na ostatnim Falkonie jedna ze słuchaczek zemdlała mi w trakcie wykładu o paskudnych chorobach...

Wracając do tematów literackich - Wojtek Sedeńko z Solarisu poinformował na swoim blogu, że Pośród cieni jest już gotowe, co widać na zdjęciu poniżej! Wydawnictwo Solaris przyszykowało na Pyrkon także drugą premierę, a jest nią antologia szortów Szortal Fiction - zupełna nowość na polskim rynku, owoc inicjatywy forumowiczów z forum ś.p. SFFiH oraz portalu Szortal. Antologia króciaków, tzw. szortów - tekstów o długości poniżej 5000 znaków ze spacjami. 165 opowiadań, 66 autorów. Obie książki będzie można zakupić na stoisku wydawnictwa Almaz (Solaris nie wystawia się na Pyrkonie).

Poza tym w sobotę od godziny 11:00 będę mieć dyżur autografowy razem z Romkiem Pawlakiem (czytaj - okazja, żeby mnie dopaść i zapytać "ej, co się dzieje z opowiadaniem, które dwa miesiące temu wysłałem do Esensji?"), zaś od godziny 12:00 najprawdopodobniej będę dyżurować na stoisku RW2010 wspólnie z Joanną Łukowską, autorką powieści Znajda. A na stoisku leżeć będą ślicznie wydane (do mnie już przyszły egzemplarze z drukarni - bielutki papier, elegancki druk i całkiem ładna okładka, choć z nieco zbyt cienkiej tektury) papierowe wersje Znajdy i Po stronie mroku!

I z wieści to chyba tyle. Do zobaczenia w Poznaniu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz