2013-08-26

Wieści na koniec sierpnia

Garść wieści, głównie konwentowo-literackich. Jakoś tak się uzbierały w większej liczbie.

Po pierwsze - za parę dni wybieram się do Warszawy na Polcon. I będę tam szaleć, a co! Oto lista punktów programu, w których wezmę udział.

Piątek 14:00-16:00
Blok literacki: panel dyskusyjny Wiarygodne przedstawianie realiów vs. bzdurne pomysły autorów (prowadząca: Karolina Kaczkowska)

Czyli na co można się natknąć w książkach: od salta do tyłu z kajdanami na nogach po nagie prostytutki stojące na mrozie i biegi przez pustynię z wodą w reklamówkach. Najczęstsze błędy autorów SF i fantasy.

Piątek 20:00-21:00
Blok literacki: prelekcja Strach i odraza - oszpecenie w kulturze popularnej 

Opis:
Od Upiora Opery poczynając, a na przeciwnikach Batmana kończąc, kultura popularna chętnie obsadza oszpecone postaci w roli szaleńców i czarnych charakterów. Ged Krogulec i Therru z cyklu o Ziemiomorzu Ursuli Le Guin to dwa przykłady rzadkiego zjawiska, jakim jest oszpecony bohater pozytywny. Posiłkując się slajdami, omówię temat w kontekście literatury, kina i komiksu, opowiem też o postaciach autentycznych, jak holenderski malarz Gerard de Lairesse, "człowiek słoń" Joseph Merrick oraz okryty złą sławą Lord Haw-Haw.

Sobota 11:00-12:00
Blok literacki: prelekcja Nieporadnik młodego autora (wspólnie z Anną Kańtoch)

Opis:
W wolnych chwilach wymyślasz i piszesz historie, bardzo chcesz debiutować, ale boisz się, że tekst zostanie odrzucony albo czytelnicy zmiażdżą go krytyką? A może właśnie odrzucono Ci kolejne opowiadanie
i nie wiesz, co robisz źle? Czy też jesteś już po debiucie, ale chętnie posłuchasz garści praktycznych rad i przestróg? 
Dział literacki magazynu Esensja widział i ocenił już setki tekstów. Rzeczowo i bez naśmiewania się opowiemy o najczęstszych problemach, jakie obserwujemy w twórczości początkujących autorów. Przyjdź i dowiedz się, czy można zanurzyć pióro w bakałarzu, czym różni się postać szablonowa od papierowej, jakie pułapki wiążą się z różnymi gatunkami fantastyki i na ile sposobów można spaprać zakończenie.

Sobota 14:00-16:00
Blok literacki: panel dyskusyjny Kobiety w fantastyce (prowadząca: Magdalena Pioruńska)

Schematy, stereotypy, realizacja fantazji o kobietach w literaturze fantastycznej: jak są przedstawiane, jakie postacie kobiece najczęściej spotykamy, czy autorzy piszą o nich inaczej niż autorki.

Sobota 18:00-19:00
Dyżur autorski.

Przy okazji wypada dodać, że wydawnictwo Solaris i księgarnia Solarisnet.pl będą aktywnie uczestniczyć w Polconie - na stoisku księgarni będzie można nabyć furę tytułów, książki wszystkich autorów obecnych na konwencie, a także unikalne pozycje z niskonakładowych serii Archiwum Polskiej Fantastyki i Galaktyka Gutenberga. Każdy akredytowany uczestnik Polconu otrzyma od księgarni bon rabatowy w wysokości 20 zł na zakup książek wydawnictwa Solaris.

Po drugie - W mocy wichru (III tom Teatru węży, jakby kto pytał) zostało przeczytane przez paru dzielnych beta-testerów, którzy oczywiście zasugerowali poprawki. Po poprawkach książka rozrosła się do prawie 940 tys. znaków ze spacjami (!) Sama jestem zaskoczona, że wyszła tak długa. Teraz tylko jeszcze raz sczytać chłodnym okiem całość... i pójdzie do redakcji. Tymczasem na blogu "Kilka stron dziennie" na początku sierpnia ukazała się sympatyczna recenzja Dwóch kart. Właścicielka bloga wcześniej zrecenzowała także Po stronie mroku.

Po trzecie - ponieważ mnie zaproszono (dziękuję, Tess!), we wrześniu wybieram się do Torunia na Copernicon. Z dwiema prelekcjami - o oszpeceniach i o truciznach. Żeby było ciekawiej, choć mam powiązania rodzinne z tamtą częścią Polski (mój ojciec jest z Bydgoszczy), będzie to moja pierwsza w życiu wizyta w Toruniu :)

Po czwarte - Esensja poleca dwa opowiadania grozy, dziejące się w zupełnie różnych klimatach i epokach:

Bogdan Waszkiewicz, Biała nienawiść (imigranci we współczesnym Londynie i ponure rytuały voodoo)

Anna Głuszek, Homunkulus (Praga, czasy międzywojenne; ubogie dzielnice i magia żydowska plus dyskretne nawiązanie do... Pinokia)

Taką oto ilustrację do Homunkulusa stworzył jeden ze współpracujących z Esensją grafików, Arkadiusz Kryj:
I po piąte, last but not least - jakiś czas temu zaszalałam i sama też popełniłam opowiadanie grozy. Dekadenckie opowiadanie grozy. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że BARDZO dekadenckie... A ponieważ nie lubię, kiedy teksty się kurzą w szufladzie - oddałam je w prezencie portalowi Gavran. I tam też możecie je przeczytać, na razie w wersji html (prędzej czy później najprawdopodobniej zostanie gdzieś udostępnione również w formatach na czytnik).

A zatem, panie i panowie - oto Druga strona słońca. Tekst, po którym pan Tumnus już nigdy nie będzie taki sam ^_____* Enjoy!

Następny wpis dopiero po Polconie.


3 komentarze:

 1. Ja będę dopiero w piątek po południu.
  Fajne masz te punkty.
  Strach i odraza - oszpecenie w kulturze popularnej - To na Pyrkonie było? Fajnie się tego słuchało.
  Do zobaczenia

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wytrzymałam i przeczytałam od razu.Mocne życiowe,poetyckie i straszne.Cały wątek macocha taki ...brudno życiowy.Dobrze,ze nie ma bicia albo znęcania fizycznego,bo byłoby przesadzone.Jak zwykle taktowne i namiętne sceny seksu.
  I oto stoją na plaży pod bezgwiezdnym niebem. Horyzont żarzy się łuną, wiatr niesie słabą woń dymu, jakby gdzieś tam w oddali szalał ogień.
  Piękne,masz talent.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)

   Wątek Sylwii i jej ojczyma JEST z życia wzięty. Kilka lat temu przeczytałam na pewnym forum relację skołowanej, zagubionej matki o tym, jak jej drugi mąż traktuje swojego pasierba, jej syna z pierwszego małżeństwa :( Wszystkie taktyki nękania opisałam żywcem, zmieniłam jedynie płeć dziecka.

   Tak, prelekcja ta sama, co na Pyrkonie. Nie miałam czasu szykować nowej :)

   Do zobaczenia! :)

   Usuń