2013-10-07

Garść linków w październikowy ranek


Chłodną jesienną porą, gdy za oknem mgła leniwie się snuje, postanowiłam tu wrzucić porcję linków - dla tych, którzy czytają i dla tych, którzy piszą.

1. Dla tych, którzy piszą, Anna Kańtoch zaczęła zamieszczać na blogu, w odcinkach, porady dla młodych autorów. Jak dotąd ukazały się cztery odcinki i szczerze je polecam każdemu aspirującemu literatowi. Rady dotyczą spraw, które dla niektórych są oczywiste, ale dla innych niekoniecznie, i w dużej części bazują na tym, z czym regularnie się spotykamy w Esensji.

Refleksje o pisaniu cz. 1
Jak przygotować propozycję wydawniczą i komu ją wysłać.

Refleksje o pisaniu cz. 2
O często spotykanych problemach z tekstem i jak ich unikać.

Refleksje o pisaniu cz. 3
Co dzieje się z propozycją wydawniczą w wydawnictwie bądź czasopiśmie i jakie płyną z tego wnioski dla autora odrzuconego tekstu.

Refleksje o pisaniu cz. 4
Czyli ile pożytku można wynieść z sekcji literackiej bądź forum literackiego, a także o reagowaniu na krytykę.


2. Kto widział, ten wie, a kto nie widział, niech zajrzy: na portalu Gavran jakiś czas temu ukazał się wywiad z Aleksandrą Janusz, autorką powieści Dom wschodzącego słońca (pierwszy tom cyklu o magach z Farewell), oraz opowiadanie tejże autorki zatytułowane Świat podwojony. Nadejście. To quasi-detektywistyczna historia o młodej redaktorce z czasopisma literackiego oraz tajemniczym amerykańskim autorze fantasy. Oczywiście jakiekolwiek podobieństwo do żyjących postaci jest czysto przypadkowe :)


3. Z kolei Esensja poleca opowiadanie Macieja Żytowieckiego Duży Bob. Mamy rok 1939, w Chicago nielegalne walki siłaczy przyciągają tłumy, a ponury detektyw Ezra wraz z siedzącym w jego głowie demonem po raz kolejny trafił gdzieś, gdzie nie powinien się znaleźć.

W oficynie RW2010 niedawno miał e-premierę zbiór opowiadań tegoż autora zatytułowany Szuje, mątwy i straceńcy. Wydawca opisuje książkę tak:

"Od kryminału po urban fantasy. Od science-fiction po dramat. Jedenaście tekstów i jeden autor. Latająca wyspa plemienia Wilg i Polska okresu PRL-u. Mroczne zaułki Chicago i obca planeta zamieszkana przez nadistoty. Nieodległa przyszłość i czasy barbarzyńców. Poznań i tajemnicza Asylea, gdzie osiadł pewien upiór. Trzymajcie się mocno. Jedenaście opowiadań. Dziesięciu bohaterów. A wszyscy to szuje, mątwy albo straceńcy." 


Nabyłam, przeczytałam i polecam!
2 komentarze: