2013-10-24

Wpływ planet na człowieka


Nim rozwinęły się nauki ścisłe, rangą pełnoprawnej nauki bardzo długo cieszyła się astrologia - wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie. Planetom tudzież innym ciałom niebieskim przypisywano również wpływ na ludzkie ciało i zdrowie.

Dziś, w charakterze ciekawostki - fragment z książki pt. Czarna magia: Jej tajemnice oraz zasady praktycznego zastosowania, w którym autor ukrywający się pod inicjałami I. H. K. opisuje wpływ planet na ludzkie ciało i umysł. Nie podaje niestety źródeł czyli starszych ksiąg, na których się opierał. Sama książka, wydana przez wydawnictwo Mitel w 1991 r., to powtórne wydanie pozycji "z pradziadkowej biblioteki". Dzieło to było (jak się domyślam) pokłosiem panującej w drugiej połowie XIX wieku oraz przed I wojną światową mody na spirytyzm i okultyzm - niestety, wydawnictwo Mitel nie podało daty pierwodruku.

Poniższy fragment przytaczam z zachowaniem pisowni oryginalnej.

Wpływ planet na człowieka

A. Co do umysłu
Człowiek otrzymuje od Saturna rozsądek i dar zastanowienia; Jupiter daje wspaniałomyślność i szlachetność; Mars - nienawiść i gniew; Słońce - wiedzę i pamięć; Wenus - przemyślność miłosną, Merkury wesołość i przyjemność, Księżyc umacnia zalety wrodzone.

B. Co do ciała 
Co się dotyczy ciała, które tworzy się z zarodka pod wpływem planet, to przede wszystkiem w pierwszym miesiącu Saturn daje mu siłę do wzrastania dalszego i krzepkość. W drugim miesiącu Jupiter dzięki swemu cieplikowi pomaga do tworzenia się oddzielnych członków. W trzecim miesiącu Mars formuje głowę i ostatecznie oddziela członki. Słońce, panujące w czwartym miesiącu daje serce i duszę czującą. Wenus w piątym miesiącu udoskonala różne narządy, a przeważnie płciowe. W szóstym - Merkury formuje organy głosu. Pod tą planetą zarodek dostaje włosy. Księżyc w siódmym miesiącu uzupełnia pracę poprzednich planet.

Saturn. Człowiek, który się rodzi pod wpływem tej planety jest czarny, obrosły, brzydki i nie dba o swą powierzchowność; co do charakteru - jest gniewliwy, zawzięty, mściwy i ponury. [To o mnie, bo jestem spod znaku Koziorożca, którym rządzi Saturn.]

Jupiter. Człowiek, który się rodzi pod tą planetą, jest piękny, o charakterze dobrotliwym i szczerym.

Mars. Człowiek podlegający mu jest bezwstydny, zdradziecki, gwałtowny, dumny i szukający sprzeczki.

Słońce. Ludzie od Słońca zależni są piękni, mądrzy i kochają naukę.

Merkury. Człowiek, który się rodzi pod jego wpływem, posiada umysł ostry, postaci bywa zgrabnej, kocha filozofię, daje dobre rady i nie znosi złego towarzystwa.

Księżyc. Czyni człowieka zmiennym, nie dotrzymującym słowa. Zwykle ludzie tacy posiadają nierówne oczy. 


I wszystko jasne...

A oto miniatura przedstawiająca Słońce z XV-wiecznego włoskiego manuskryptu De Sphaera, datującego się z ok. 1460 r. Wg astrologii, Słońce rządziło znakiem Lwa (22 lipca - 23 sierpnia) i wywierało wpływ na ludzi urodzonych w tym znaku. Wierzono, że prócz zalet umysłu cechuje ich także cielesna energia i siła, tu wyobrażona jako biegłość w ćwiczeniach sportowych i w walce.


4 komentarze:

 1. To ja chyba też spod tego Saturna...Ale szukanie sprzeczek i Mars też mi pasują..
  Piękny obraz.
  A ten drugi blog trochę makabryczny...

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba będę musiała mu zrobić inny header (ten obrazek u góry), bo trochę zbyt duży odsetek odbiorców reaguje przerażeniem :)

   Usuń
 2. Nie trzeba było czytać, oj nie trzeba było... Do dzisiaj żyłem w przekonaniu, że Koziorożce (hmm... niby ja też) to najpiękniejsze i najmilsze na świecie istoty.
  A tu takie coś... Wstyd się ludziom pokazać ;-) To dlatego pewnie moja właścicielka (kotka ;-)) tak dziwnie na mnie od rana patrzy. Pewnie też to czytała...

  OdpowiedzUsuń