2014-01-23

Antologia "Szablą i wąsem" - już wkrótce!


Dopiero co ogłaszałam premierę antologii "Kryminalna 13", ale Oficyna Wydawnicza RW2010 ma w zanadrzu coś jeszcze. Już wkrótce światło dzienne ujrzy antologia sarmacko-fantastyczna pt. Szablą i wąsem pod redakcją Dawida Juraszka. Miałam przyjemność uczestniczyć w tym projekcie - efektem jest krótkie, ale odjazdowe opowiadanko Szatański plan, w którym występują m.in. diabeł Boruta, Janosik, czarownica Medea i śpiący rycerze spod Giewontu, a dość istotną rolę w fabule odgrywa żebro, za które powieszono Janosika ^____*

Wiele razy słyszałam, że "antologie źle się sprzedają", zwłaszcza jeśli nie zawierają tzw. głośnych nazwisk. Ebook - niestety - zawęża grono potencjalnie zainteresowanych czytelników, ale daje szansę zrealizowania ciekawego przedsięwzięcia, którego w obecnych warunkach na rynku prawdopodobnie nie udałoby się zrealizować w wersji papierowej.

Opis wydawcy:

Prawdziwych Sarmatów już nie ma. Co się nam ostało? Ognie i miecze, potopy, Wołodyjowskie pany... Wilcze gniazda, diabły łańcuckie, samozwańce.... Charakterniki, szubieniczniki i licho wie, co jeszcze... No i fajnie, ale czy fikcyjni Sarmaci muszą być wszyscy na jedno kopyto?

Szablą i wąsem to zbiór opowiadań polskich autorek i autorów, którzy Sarmacji nadmierną rewerencją nie darzą i opowiedzieć chcą o niej inne, świeższe historie. Od latających machin królowej Ludwiki, przez patriotyzm diabła Boruty, po alternatywne oblężenie Jasnej Góry – ten zbiorek bez czołobitności wyciąga z legendy i historii Sarmacji to, o czym wciąż warto snuć opowieści.

Autorzy: Andrzej W. Sawicki, Monika Sokół, Agnieszka Hałas, Stanisław Truchan, Tomasz Kilian, Dawid Juraszek.

Patronat nad zbiorkiem objął m.in. portal Fahrenheit.3 komentarze:

 1. istotną rolę w fabule odgrywa żebro, za które powieszono Janosika -o,ciekawe brzmi!

  Chyba Jacek Komuda,a ostatnio i Piekara w swoich książkach wyczerpali temat,ale skoro jakieś nowe spojrzenie..


  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, temat przewodni tej antologii brzmiał "Sarmacja inaczej" - teksty są dosyć odjechane, z postmodernistycznymi smaczkami. Zdecydowanie nie jest to kopiowanie Komudy :)

   Usuń
 2. Nie,nie, nie o tym myślałam,że kopiowanie.Ja tylko mam taki mały przesyt tematem.Ale też chęć na książki.


  Chomik

  OdpowiedzUsuń