2014-01-31

Wieści na początek lutego


W Lublinie hula tak mroźny wiatr, że do kompletu brakuje tylko wycia wilków i pohukiwania goblinów. Życie byłoby zbyt proste, gdyby się nie komplikowało, więc na samym wstępie muszę się podzielić złą wiadomością: nie dam rady dotrzeć w tym roku na Pyrkon. Mam za dużo pracy i nie chcę jechać do Poznania na wariata ani prowadzić prelekcji na zasadzie "nie było czasu się przygotować, ale jakoś pójdzie" (nie należę do osób, które umieją ładnie i ciekawie mówić "z głowy"). Liczę, że za rok się uda, bo ze wszystkich Pyrkonów, w jakich dotąd uczestniczyłam, wspomnienia mam (nomen omen) fantastyczne.

Z dobrych wieści - światło dzienne ujrzała antologia sarmacka pt. Szablą i wąsem wydana przez oficynę RW2010. W serwisie RW2010 kosztuje jedyne 9 zł. Polecam, bo to naprawdę ciekawa, nieszablonowa pozycja. Na jej kartach przewijają się nie tylko - jak można byłoby się spodziewać - wąsaci szlachcice w kontuszach, ale też na przykład latające machiny królowej Ludwiki, golemy i anioły, indiański mistrz szermierki oraz Janosik, Medea i tatrzańscy śpiący rycerze. W opisie wydawniczym można przeczytać, ze antologia zawiera opowiadania, które "na spuściznę po Sarmacji patrzą z nowego punktu widzenia, czasem trzeźwo, czasem krzywo, a czasem zezem."<!-->


Autorzy: Andrzej W. Sawicki, Monika Sokół, Agnieszka Hałas, Stanisław Truchan, Tomasz Kilian, Dawid Juraszek.

Spis treści:
 

PRZEDMOWA
Andrzej Sawicki: MACHINE DE POLOGNE
Monika Sokół: ISKRA BOŻA
Agnieszka Hałas: SZATAŃSKI PLAN
Stanisław Truchan: OBSYDIAN
Tomasz Kilian: DZIĘCIELINA
Dawid Juraszek: PARA BELLUM
GLOSSARIUSZ
DYKCJONARZYKCo poza tym? Osoby, które śledzą, co się ukazuje w dziale literackim Esensji, pewnie zauważyły, że w ostatnich miesiącach, a zwłaszcza na przełomie grudnia i stycznia, działaliśmy na trochę wolniejszych obrotach - ale działamy dalej, nie zapadamy w sen zimowy. Ostatnio opublikowaliśmy Świat Bezcienia Karoliny Cisowskiej - tekst wykorzystujący klasyczne motywy sf (wirtualna rzeczywistość, ludzie uwięzieni w świecie kontrolowanym przez maszynę), ale umieszczone w estetyce anime, oraz debiutanckie opowiadanie Kuby Frąka Opowieść o Agirze, którego akcja rozgrywa się na zimnej Północy, wśród Wikingów. (Pod tym drugim tekstem błyskawicznie wywiązała się interesująca dyskusja na temat średniowiecznych kolczug.) W najbliższym czasie ukaże się Nieznajomy Daniela Chemycza - krótkie opowiadanko grozy nawiązujące atmosferą do twórczości Poego i Lovecrafta.

Na koniec pochwalę się jeszcze jedną pozytywną recenzją W mocy wichru

Zofia Marduła - Wiatr rozwiewający popiół (serwis Poltergeist)

Recenzentka pisze m.in.:

Tym, co nieodmiennie podoba mi się w książkach Agnieszki Hałas, jest warstwa mitów wpleciona w fabułę: cytaty z fikcyjnych świętych ksiąg i podręczników historii, orfickie powiązanie muzyki, magii i uzdrawiania/odbierania życia, opozycja rozumu i emocji oddawana przez antagonizm srebrnej i czarnej magii, korzystanie z motywów baśniowych (np. nóż, który zardzewieje, gdy przyjaciel znajdzie się w niebezpieczeństwie). Wykreowany przez pisarkę świat jest spójny właśnie dzięki fragmentom mitów, historii, historii sztuki, wzmiankom o odległych miejscach i nawiązaniach do wiedzy nieznanej czytelnikowi; pokazuje, że rzeczywistość przedstawiona wykracza poza to, co jest niezbędne do zrozumienia następnego kroku bohatera. 

 I na koniec jeszcze akcent muzyczny. Skoro jest sroga zima - niech na blogu zatańczą trolle, ale nie internetowe, tylko takie prawdziwe, skandynawskie :)1 komentarz:

  1. Oj,to szkoda. Będzie jakiejś mądrej prelekcji na Pyrkonie brakowało.


    Chomik

    OdpowiedzUsuń