2014-02-24

Lutowe wieści dla moli książkowych


Niestety tak się złożyło, że mniej więcej do połowy kwietnia muszę się skupić na innych sprawach niż blogowanie. Raz na jakiś czas pewnie uda się wstawić notkę, ale nie co tydzień.

Tymczasem pochwalę się: tak się złożyło, że na koniec lutego zapowiedziane są premiery dwóch książek, które tłumaczyłam. Tym, którzy znają pierwszy tom trylogii Michaela Cobleya "Ogień ludzkości", bardzo polecam część drugą - "Osierocone światy", a tym, którzy nie znają, polecam zapoznanie się z "Ziarnami Ziemi". Jeżeli lubicie przygodowe sf z sympatycznymi bohaterami, w stylu gwiezdnowojenno-startrekowym (elementy science są tu zdecydowanie pretekstowe, ale ja osobiście nie uważam tego za wadę - taka konwencja), to naprawdę warto. W "Osieroconych światach" większość akcji rozgrywa się poza Darienem; Cobleyowi naprawdę świetnie wychodzi wymyślanie dziwacznych lokalizacji i światów. Potrafi też tak opisywać perypetie bohaterów, żeby czytelnik autentycznie wzruszył się ich losem. Greg Cameron, Catriona Macreadie, Teo Karlsson, Robert Horst i jego córka Rosa, Chińczyk Kao Czi - praktycznie całe towarzystwo, które mieliśmy okazję poznać i polubić w tomie pierwszym, błyszczy w dwójce. Okrojona została jedynie rola Chela, natomiast na jedną z pierwszoplanowych postaci wyrasta Julia Bryce (i, gdy już poznajemy ją lepiej, budzi zaskakującą sympatię).

"Lek na śmierć" Jamesa Dashnera to trzeci tom trylogii "Więzień Labiryntu", napisany w podobnym stylu jak poprzednie części - szybka akcja, technicznie sprawna proza, nad logiką i prawdopodobieństwem zdarzeń zaciągnijmy litościwie zasłonę milczenia :). Bohaterowie ci sami, sceneria tym razem inna, bo Thomas et consortes buntują się i uciekają z siedziby DRESZCZu w szeroki świat, gdzie hula Pożoga, a w miastach panuje coraz większy chaos. Jeśli ktoś lubi Minho i Brendę, to będzie szczęśliwy, bo oboje odgrywają ważną rolę; jeśli ktoś (jak ja) polubił Newta, to w pewnym momencie wścieknie się na autora, który dość paskudnie potraktował tę postać. No i jeśli ktoś lubi zombie, to lektura powinna mu dać dużo radości.


 
Data wydania: 28 luty 2014
Wydawca: Mag
ISBN: 978-83-7480-422-6
Oprawa: miękka
Format: 135x202
Liczba stron: 592
Cena: 39,00 zł
Tom cyklu: 2


Darien przestał być ukrytym bastionem ludzkości, stał się nagrodą w galaktycznej próbie sił. Hegemonia kontroluje planetę, podczas gdy Ziemia bezradnie przygląda się sytuacji. Ziemski ambasador na Darienie stanie się graczem w konflikcie większym niż może sobie to wyobrazić....

Pradawna świątynia skrywa dostęp do więzienia w głębinach hiperprzestrzeni, gdzie czai się największe zagrożenie, z jakim kiedykolwiek miało do czynienia inteligentne życie. Przed tysiącleciami, po zakończeniu apokaliptycznego konfliktu, zamknięto tam pradawną rasę. Teraz zbliża się czas uwolnienia obcych, a wraz z nim nowa, przerażająca wojna.  

 
Data wydania: luty 2014
Wydawca: Papierowy Księżyc
ISBN: 978-83-61386-40-7
Oprawa: miękka
Format: 143 x 205 mm
Liczba stron: 440
Cena: 37,90 zł
Tom cyklu: 3 

 
„Lek na śmierć” to długo wyczekiwany finał bestsellerowej trylogii Jamesa Dashnera „Więzień Labiryntu”.  

Thomas wie, że DRESZCZowi nie można ufać, ale oni twierdzą, że czas kłamstw już się skończył, że zebrali w toku Prób wszystkie dane, jakie dało się zebrać, a teraz chcą przywrócić Streferom pamięć, bo potrzebują ich pomocy w ostatecznej misji. Streferzy muszą dobrowolnie pomóc uzupełnić mapę, która pozwoli stworzyć lek na Pożogę.


DRESZCZ nie wie jednak, że stało się coś, czego żadne Próby i żadne Zmienne nie pozwoliłyby przewidzieć. Thomas przypomniał sobie dużo więcej, niż przypuszczają. I wie, że nie może wierzyć w ani jedno słowo z tego, co twierdzi DRESZCZ.


Czas kłamstw już się skończył. Ale prawda jest bardziej niebezpieczna, niż Thomas kiedykolwiek mógł sobie wyobrazić. Czy ktokolwiek przetrwa poszukiwania leku na śmierć?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz