2014-04-29

Elita, żmije i kilka słów o procedurach magicznych


W moim cyklu tekstów o świecie Zmroczy występują dwie szkoły magii, srebrna i czarna. W następstwie pewnych dramatycznych wydarzeń czarna szkoła uległa skażeniu, a jej adepci są obecnie wyjęci spod prawa. 

Obie szkoły posługują się tym samym językiem zaklęć i prawie identycznym repertuarem znaków magicznego pisma. Różnią się natomiast podejściem do wielu kwestii. Czarne talenty rodzą się spontanicznie, a kształcenie odbywa się indywidualnie, w relacji uczeń-mistrz. Srebrni magowie - Elita - są organizacją o ścisłej hierarchii, która wyszukuje uzdolnione dzieci, zanim jeszcze dar się w nich przebudzi, i starannie kontroluje rozwój adepta na wszystkich etapach. Czarna magia skupia się na poznawaniu świata astralnego i przepędzaniu intruzów astralnych (demony, wrogo nastawione żywiołaki) bądź zawieraniu z nimi paktów celem uzyskania większej wiedzy i mocy. Srebrni magowie zajmują się tworzeniem niezwykłych mechanizmów i tworów (hybrydy zwierząt i człowieka, ożywione golemy), dbaniem o równowagę magicznych prądów w dużej skali oraz polityką. 

Czarni magowie - żmije - czerpią energię do zaklęć z trzech źródeł, którymi są siła życiowa (własna lub cudza), fizyczny ból oraz negatywne uczucia typu gniew, chęć zemsty. Źródłami siły dla srebra mogą być jedynie siła życiowa oraz siła pewnych istot astralnych, które magowie zwabiają i więżą, żeby z nich czerpać. Srebrna szkoła magii za ideał uważa wyzwolenie się od uczuć, które postrzega jako źródło słabości, i kładzie bardzo duży nacisk na fizyczną doskonałość (do tego stopnia, że srebrni magowie, którzy posiadają jakiś realny lub wyimaginowany mankament urody, chętnie zakładają maski o idealnych rysach).

Srebrni magowie noszą białe szaty, srebrne medaliony i długie włosy. Czarni zawsze ubierali się normalnie, nawet w czasach, kiedy nie musieli ukrywać swojej tożsamości. To, że Krzyczący w Ciemności preferuje czarne albo przynajmniej ciemne ubrania, nie wynika z jego profesji, to nawyk wyniesiony z ojczyzny - w kraju, skąd pochodzi, mężczyźni nie ubierają się na kolorowo.

Jedną z pomniejszych różnic między Elitą a czarną szkołą jest podejście do praktyk oczyszczających: ablucji, okadzania, postów, przygotowywania specjalnej odzieży i tak dalej. Procedury magiczne opracowane przez czarną szkołę prawie nie zawierają elementów rytualnego oczyszczenia przed przystąpieniem do działań - będzie to co najwyżej symboliczne zanurzenie dłoni w wodzie, soli albo suchym piasku. Zasadą jest minimalizm i rezygnacja ze wszystkiego, co zbędne (w praktyce przy wielu zaklęciach wystarczy skupienie, zapisanie formuły magicznej, jej wypowiedzenie na głos i ruch dłonią). Srebrni magowie lubują się w rozbudowanych rytuałach i wychodzą z założenia, że im bardziej można sobie "utrudnić" życie, tym lepiej, bo magia ma być sztuką trudną i wymagającą szacunku. Stąd wieloetapowe szykowanie rytualnych szat, pasów, różdżek, a także wielostopniowe praktyki oczyszczające, które mogą obejmować na przykład post, pozostawanie bez snu, abstynencję seksualną, jak również obmywanie się przed przystąpieniem do pracy - w wodzie, wodzie z solą lub wodzie z wonnościami.

Poniższe procedury opisane w książce "Czarna magia: jej tajemnice oraz zasady praktycznego zastosowania" bardzo mi pasują do srebrnej szkoły.


Przygotowanie laseczki do operacji pod znakiem Wenus

Trzeba uciąć laseczkę z gałęzi leszczynowej długości dwóch stóp w dniu i godzinie Wenery. Uczynić w niej mały otwór, wprawić kawałek miedzi. Wyryć na nim znak Wenery. Uczynić otworki w miejscach, gdzie znajdowały się gałązki, zakleić je woskiem. Do obydwu końców przyprawić mosiężne skuwki. Po okadzeniu schować.

Sposób przygotowania innej laseczki, służącej do wszystkich operacji.  

Trzeba uciąć laseczkę leszczynową tejże długości, co pierwsza. Po północy na nowiu weź tę laseczkę do ręki i zwróciwszy się ku wschodowi, podrzuć ją w górę, schwyć w powietrzu i powtórz słowa:

"Hamiel, Hamiel, Hel, Miel, Ciel, Ioviel, Nas, Nia, Magde, Tetragrammaton".

Powtórz trzy razy tę samą ceremonię i te same słowa i schowaj laseczkę do użycia w razie potrzeby.


Egzorcyzm miejsca przeznaczonego do operacji

Do operacji magicznych każde miejsce jest odpowiednie, byleby tylko zostało odpowiednio oczyszczone. Miejsce to nie powinno być zamieszkiwane przez nikogo, a szczególnie przez kobietę, w przeciągu siedmiu dni. Po czym miejsce to trzeba przykryć białą materią i wypowiedzieć egzorcyzm powyżej przytoczony.

Po okadzeniu miejsce to zamknij i zadbaj, żeby nikt [tam] nie wchodził z wyjątkiem ciebie i tych, których potrzebujesz do operacji. W ciągu czternastu dni pozostawiaj płonącą lampę w nocy i w dzień.


Egzorcyzm ubioru

Trzeba przygotować ubiór z białego płótna w formie wielkiej koszuli, która nie ma żadnego otworu prócz otworu na głowę, długą do stóp, obszerną, z dwoma rękawami, zwężonymi u rąk.

Trzeba żeby ubiór ten był nadzwyczaj biały. Potrzebne są również spodnie z tego samego materiału.

Egzorcyzm odmawia się, jak wyżej.


Egzorcyzm ofiary

Przy wielkiej operacji magicznej potrzebna jest ofiara. Po obmyciu i okadzeniu jej kadzidłem planetarnym oczyść na głowie miejsce z piór lub sierści, posyp solą morską i wymów zaklęcie, jak wyżej. Po czym zabij ofiarę i krwią jej pokrop komnatę lub miejsce przeznaczone do wywoływania, wymawiając ten sam egzorcyzm.


Przyznam, że najbardziej mnie intryguje koszula, która nie posiada "żadnego otworu prócz otworu na głowę". Czy to oznacza, że ma mieć zaszyte rękawy i dół, a mag tkwi w niej jak w worku? Nie wyglądałoby to zbyt dystyngowanie...

Obraz na dzisiaj: dla odmiany coś współczesnego. Valerie Vescovi, "The Magician".
5 komentarzy:

 1. Czarni magowie - żmije - czerpią energię do zaklęć z trzech źródeł, którymi są siła życiowa (własna lub cudza), fizyczny ból oraz negatywne uczucia typu gniew, chęć zemsty -podobało mi się to,lubię motyw żył.Obraz fatalny.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Co przykuło moją uwagę : ". W następstwie pewnych dramatycznych wydarzeń czarna szkoła uległa skażeniu, a jej adepci są obecnie wyjęci spod prawa. "
  Ciekawe, automatycznie założyłem, że czarna szkoła powstała już jako skażona, ewentualnie jest zdegenerowaną szkołą srebrną, a teraz rozumiem, że funkcjonowała kiedyś jako legalna, alternatywna szkoła do srebrnej? W takim razie mega ciekawym pytaniem jest co się stało, jak do tego doszło i w jakich okolicznościach doszło do penalizacji czarnej szkoły? No i oczywiście jak wyglądała przed skażeniem? Temat na osobny wpis, jeśli nie powieść. Będąc żywo zainteresowany tematem ośmielam się dopytywać.

  P.s. Obraz faktycznie nieszczęsny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yeri, tutaj masz szczegółową odpowiedź :)
   http://katedra.nast.pl/art.php5?id=6430

   Usuń
 3. Thx, wiem, co mam do nadrobienia :) Uch, szkoda, że nie wpadłem na to parę dni wcześniej, jak znalazł byłoby na długi weekend.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla ścisłości, na zalinkowanej stronie znajduje się wszystko, co do tej pory podałam do wiadomości czytelnika o wydarzeniach, które doprowadziły do Skażenia. Poza prologiem do tomu 2. w książkach nie ma praktycznie nic więcej na ten temat - o ile pamiętam, bohaterowie w jednym miejscu rozmawiają o Skażeniu, ale na tym koniec.

   Usuń