2014-04-01

Magiczny płaszczCiekawostek z dziedziny magii ciąg dalszy - dziś będzie o jednym z kluczowych akcesoriów maga, to znaczy o magicznym płaszczu. 

Zgodnie z symboliką ubioru płaszcz to z jednej strony oznaka wysokiego dostojeństwa, z drugiej zaś zasłona oddzielająca osobę od świata, coś, co osłania i chroni. Rodzaj tkaniny, ozdoby, kolor i kształt płaszcza dodatkowo determinują jego symboliczne znaczenie. W szeroko pojętym okultyzmie płaszcz pełni dokładnie taką rolę, jak opisana wyżej: chroni maga przed niechcianymi wpływami z zewnątrz oraz wyraża jego potęgę i zamiary. Oddaję głos anonimowemu autorowi książki Wielka moc magii (Wydawnictwo M.S.D., Warszawa 1998):

Magiczny płaszcz uszyty jest z długiego skrawka jedwabiu. Pod szyją zapina się na guziki i sięga do samych kostek maga, ręce zaś przykrywa aż do przegubów. Płaszcz wyraża czystość wszelkich myśli i duszy maga.

Oprócz tego płaszcz magiczny ma na celu ochronę i wyrażenie symbolu. Tak jak prawdziwe ubranie chroni ciało człowieka przed zewnętrznymi wpływami, tak strój maga chroni go przed niepożądanymi wpływami na ciało astralne i mentalne.

Jak już wspomniałem, jedwab jest najdoskonalszym materiałem izolującym przed wszelkimi wpływami astralnymi i mentalnymi.

W żadnym razie nie możemy używać płaszcza do zwyczajowych magicznych celów, jak na przykład: prostych praktyk magicznych lub przelotnych prac. Ważne jest, aby barwa płaszcza wyrażała jego cel.

Jeżeli pracujemy na wolnym powietrzu lub w chłodnym miejscu, możemy założyć koszulę i spodnie (najlepiej z jedwabiu) i na to włożyć płaszcz.

W tym przypadku spodnie, koszula i płaszcz powinny być tego samego koloru. Takiej samej barwy powinny być też buty uszyte na skórzanej lub gumowej podeszwie. Kolor płaszcza wyraża pracę, myśli, cele, do których mag dąży. Z trzech tak zwanych uniwersalnych barw możemy wybrać jedną: czarną, białą lub fioletową.

Fiolet [...] odpowiada wszystkim pracom maga. Biały wybierzmy, gdy współpracujemy z istotami dobrymi i na wysokim poziomie. Barwa czarna przeznaczona jest do podlejszych istot niższego rzędu.

Kolor płaszcza może łączyć się z planetami:

Saturn - czarny, ciemnofioletowy
Jupiter - niebieski
Mars - czerwony
Wenus - zielony, turkusowy
Merkury - liliowy
Księżyc - srebrny lub biały

Początkujący mag doskonale odnajdzie się w kolorze fioletowym. Inne części ubrania powinny mieć ten sam kolor.

Po każdym wykorzystaniu płaszcza należy go opłukać pod bieżącą wodą, aby nie pozostało na nim żadne oddziaływanie zewnętrzne.


Zdjęcie pochodzi ze strony www.childrenstorytales.com.5 komentarzy:

 1. jedwab jest najdoskonalszym materiałem izolującym przed wszelkimi wpływami astralnymi i mentalnymi.- droga ta ochrona mentalna.
  Ważne jest, aby barwa płaszcza wyrażała jego cel. -czarny!I rzucamy uroki,żeby petenci się tu nie snuli!

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zdziwiłabym się, gdyby w czasach, kiedy spisywano te zalecenia, łatwiej było kupić jedwabną tkaninę w przystępnej cenie niż obecnie, zwłaszcza w państwach, które posiadały kolonie w Azji. Zdarzało mi się okazyjnie kupić tanie jedwabne ciuszki (bluzki w amerykańskim centrum handlowym, chusty w india-shopie), problem chyba tkwi nie tyle w kosztowności samego materiału, co w marżach pośredników, którzy prowadzą import.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie racja.Magia w barchanach..Tak jakoś nie wypada...

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyobraziłam sobie minę Krzyczącego na hasło "magia w barchanach" :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie zastanawiałam się nad rolą płaszcza wśród magów. No proszę! To ma jakiś głębszy sens! Ciekawe, że tak często wykorzystuje się go jedynie jako element ubioru, a nie przypisuje mu innych, magicznych właściwości. Już chyba się zwyczajnie utarło, że mag musi mieć płaszcz. A w jakim celu, o tym już nie zawsze się mówi... :)

  OdpowiedzUsuń