2014-04-27

Świat astralny


W książkach na temat okultyzmu, a także w opowieściach o duchach, można się czasem natknąć na określenia: astral, świat astralny, ciało astralne. Cóż to takiego ten świat astralny? Pozwolę sobie zacytować dłuższy fragment z książki "Czarna magia: jej tajemnice oraz zasady praktycznego zastosowania" (Wydawnictwo MITEL, Gdynia 1991). Nie wiem, czy zabawniejsze są alternatywne prawa fizyki, czy orzeł na kliszy, ale tak czy inaczej, ta "wiedza" sprzed ponad stu lat wydaje się dzisiaj kuriozalna. Szczególnie intryguje mnie materia "jeszcze bardziej duchowa" od astralnej. I ciekawe, czy materia astralna wykazuje dualizm korpuskularno-falowy?
 

"Okultyzm uznaje istnienie trzech światów: świata duchowego, świata astralnego i świata fizycznego. Przedstawicielem pierwszego jest duch, drugiego - energia lub siła, trzeciego - materia. [...]

Gdy dojdziemy do pierwotnego materialnego atomu, to za nim zaczynają się jeszcze mniejsze atomy, tak zwane astralne. Astral jest także materią, lecz posiadającą bardziej duchowy charakter. Za materią astralną idzie materia jeszcze bardziej duchowa. Tym sposobem mamy dwa zasadnicze bieguny: ducha i materię, pomiędzy którymi istnieje mnóstwo stopni pośrednich. Opuszczając się na dół otrzymujemy materializację ducha, idąc do góry otrzymujemy uduchowienie materii.

Astral przenika i otacza cały świat; będąc materią eteryczną, posiada także własności materii zwykłej. Astral znajduje się w ciągłym ruchu kolistym jak zamknięty tok elektryczny. Jest zależny od siły odśrodkowej i dośrodkowej. Adepci magii umieją kierować falami astralu i dlatego są w możności dokonania cudów zdumiewających. Na seansach magii lub spirytyzmu czasem jedno ciało przechodzi przez drugie, np. szklanka z wodą, stojąca na stole, nagle znajduje się pod nim. Mamy tu do czynienia najpierw z eteryzacją a później z materializacją szklanki i wody, które przeszedłszy w formie atomów przez stół, powracają do postaci pierwotnej już pod stołem. Astral jest napełniony różnymi ciałami, po części świadomymi, po części zaś nieświadomymi; ciała astralne tworzą się z zespolenia cząstek astralu.

Duch, aby się urzeczywistnić, tworzy sobie z astralu ciało astralne, a ciało astralne tworzy sobie z materii ciało fizyczne. Tym sposobem wszyscy ludzie, zwierzęta, rośliny, a nawet minerały, zawierają w sobie cząstkę astralną i cząstkę ducha. [...]

Myśl człowieka wprawia w ruch jego ciało astralne; pod wpływem myśli astral może przyjmować żądaną formę. ]...] Jeżeli myśl posiada siłę i wyrazistość, to jej forma astralna może się odzwierciedlić i urzeczywistnić nawet w materii. Jeden okultysta, trzymając nad głową swej żony, pogrążonej w śnie magnetycznym, kliszę i myśląc uporczywie o orle, otrzymał na kliszy wyobrażenie orła."

Może któregoś razu wykorzystam te rewelacje w jakimś tekście.Seans spirytystyczny w Filadelfii, w drugiej połowie XIX wieku. Przywołane zostało widmo młodej kobiety.4 komentarze:

 1. Astral przenika i otacza cały świat; -znaczy -Moc u Jedajów.....
  Ładna ilustracja,jak zwykle.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, że na seansach jakoś zawsze ukazywały się duchy młodych kobiet, a nie np. bosmana z drewnianą nogą albo 60-letniej dozorczyni. :-P

  Achika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, myślę, że zarówno duch bosmana, jak i duch dozorczyni byłyby dobrym motywem do wykorzystania - dzięki za podrzucenie pomysłu :)

   Usuń
 3. Taaa,jak ktoś pamięta swoje poprzednie wcielenia to od razu Ludwik XV albo Kleopatra! A chłop,który umarł na dżumę w wieku 26 lat tonie łaska?

  Chomik

  OdpowiedzUsuń