2014-08-06

W przelocie - literacko, kocio i konwentowo


Dziś szybki wpis, niemalże w biegu, bo kończę tłumaczenie oraz szykuję materiały na warsztaty literackie na Avangardzie. Jeśli ktoś nie widział poprzedniej notki o Avie, oto godziny moich punktów programu:

Piątek 16:00 - 16:50
Warsztaty literackie cz. 1 (styl) - blok Literacki 2 (z Anną Kańtoch)

Piątek 18:00-18:50 
Truciciel wczoraj i dziś - blok Literacki 1

Sobota 17:00 - 17:50
Warsztaty literackie cz. 2 (fabuła) - blok Literacki 1 (z Anną Kańtoch)

Sobota 18:00 - 18:50
Dyżur autorski

 
Ci, którzy obawiają się (lub oczekują), że na warsztatach będziemy z Anią widowiskowo masakrować nadesłane teksty, zawiodą się - masakrowanie nie leży w naszym zwyczaju, staramy się ograniczać do kulturalnej i konstruktywnej krytyki. Niemniej, przygotowałyśmy trochę szczególnie porażających "ciekawostek zoologicznych" z archiwum Esensji - przykłady tego, czego w tekście literackim zdecydowanie należy unikać, chyba że chce się, aby tekst zaczął żyć własnym życiem, cytowany na forach internetowych i blogach. Chociażby takich zdań:


„Bo kiedy wyszarpała się z mojego uścisku poczułem na jej udach gdzie powędrowały moje ręce, brak czegokolwiek. Jakiegokolwiek kobiecego atrybutu w postaci bielizny.”

„Któregoś dnia kiedy wracałem z pracy, obojętny na to co dzieje się wokoło, oszołomiony dotarciem do domu prawie wszedłem na jej postać. Siedziała przed pubem.”

„Wyznała mi bzdurną przypadłość jakiej doświadczają ludzie o zbyt skomplikowanym samopoczuciu.”
 


Do udziału w warsztatach zapraszamy w szczególności osoby, które dopiero zaczynają próbować swoich sił na niwie literackiej i chciałyby zweryfikować swoje umiejętności. Każda z dwu części jest samodzielna – można wziąć udział w obu, ale nie jest to wymagane.

Tymczasem w domu rozgrywają mi się kolejne odsłony telenoweli kociej pt. "wypieszczona kocica nie jest w stanie znieść obecności małego intruza". Ofelia dalej boczy się na Sammeta, syczy na niego, warczy i obrzuca go kocimi wyzwiskami (kto nie słyszał, jakie odgłosy wydaje wkurzony, zbrzydzony i sfrustrowany kot, ten nie wie, o czym mówię). Sammecik próbuje czarować księżniczkę całym swoim urokiem osobistym i zapraszać do zabawy, tarzając się przed nią na grzbiecie, ale na razie bez efektu.  Ona jest zniesmaczona, wkurzona i daje temu wyraz, miaucząc żałośnie, on - jak zwykle - humor ma kwitnący, choć teraz, w upały, dużą część dnia spędza rozciągnięty płasko na chłodnej podłodze w pozycji "zdechł kot". Niestety lubi się kłaść na schodach i tylko czekamy, kiedy ktoś go rozdepcze.

Z wieści okołoliterackich - na blogu Marii Dunkel ukazała się sympatyczna recenzja "Dwóch kart". Recenzentka pisze między innymi:


Wśród ogromu postaci przewija się kilka godnych zapamiętania. Przede wszystkim główny bohater budzi w czytelniku sympatię, z miejsca, od razu. Jest po prostu... ludzki w swoim zagubieniu, zachowaniach, wyborach. To całkiem miłe w polskiej fantastyce, gdzie na jednego Geralta przypada setka bezmyślnie młócących mieczami buców o elokwencji pniaka.


A w Esensji opublikowaliśmy kolejne opowiadanie Antoniego Nowakowskiego, który tym razem wziął na warsztat temat dość ograny - naziści, podróże w czasie i alternatywne scenariusze II wojny światowej - ale zrealizował go elegancko i, jak to ma w zwyczaju, z dużą dbałością o szczegóły historyczne. W imieniu działu literackiego Esensji zachęcam do lektury:

Antoni Nowakowski - Operacja "Koziorożec"Ilustracja: Andrzej "Gastar" Diaczuk


Pomału ruszają też prace nad kolejnym, po "Kocie na sznurku", numerem specjalnym Esensji. Tym razem jednak nie będzie to antologia opowiadań, a numer publicystyczny, poświęcony m.in. kinematografii.

Następnym wpisem będzie prawdopodobnie relacja z Avangardy, ale - jak znam życie - napiszę ją już na Słowacji. Tymczasem do zobaczenia w Warszawie!
2 komentarze:

 1. Do zobaczenia! "wypieszczona kocica - szkoda mi je, była pierwsza! To jej psocisko.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dom jest duży, miejsca mnóstwo, kanap i foteli też! A młody ewidentnie próbuje ją zachęcać do nawiązania relacji koleżeńskich! Naprawdę mogłaby sobie darować te fochy :( Do zobaczenia!

   Usuń