2014-09-18

Coperniconowy rozkład jazdy

Już jutro jadę do Torunia na Copernicon, odbywający się tym razem w dniach 19-21 września. Ubiegłoroczna edycja tego niedużego toruńskiego konwentu bardzo mi się podobała, dwuczęściową relację można przeczytać tutaj i tutaj.

Oto moje punkty programu tym razem:

Piątek 20:00 - 20:50
Prelekcja Płanetnik na południcy jedzie i zmorą pogania - polska demonologia ludowa - Literacka 3 (budynek: Collegium Minus)

Opis:
Wyobraźnia naszych przodków zaludniała lasy, pola i gościńce mnóstwem istot o charakterze demonicznym.
Dziś te barwne wierzenia niemal zupełnie już zanikły. Dlaczego nie należy chodzić po miedzach w samo południe? Komu groziło obsikanie przez nocnice? Jak można oswoić chobołda, zwanego również kłobukiem? I czy utopce potrafią robić na drutach?

 
Piątek 21:00 - 22:50
Panel dyskusyjny Seks w imię fantastyki...? (prowadząca: Ewa "Serenity" Iwaniec) - Literacka 1 (budynek: Collegium Minus)

Opis:
Jedni twierdzą, że porządna książka fantasy powinna zawierać sceny seksu. Inni – że niekoniecznie, a nawet wręcz przeciwnie. Czy opisy aktów miłosnych są potrzebne w literaturze, czy równie dobrze można byłoby z większości z nich zrezygnować? Ile seksu w fantastyce? I w końcu: jak sprawić, by scena łóżkowa nie budziła zażenowania i niekontrolowanego chichotu, szczególnie kłopotliwego przy czytaniu w podróży? Na temat seksu w fantastyce porozmawiają: Ewa Białołęcka, Anna Kańtoch, Agnieszka Hałas, Jacek Piekara, Marcin Wełnicki, Jacek Inglot, Stanisław Mąderek, Olga Gromyko. 
 

Sobota 12:00 - 13:50
Panel dyskusyjny Damsel in distress czy SFP (strong female protagonist)? – o kobietach w literaturze fantasy (prowadząca: Magdalena Drysiak) - Literacka 1

Opis:
Czy dama w opałach to smutny relikt fantastyki sprzed lat czy wciąż obowiązująca tendencja wśród bohaterek? Czy da się napisać silną postać kobiecą bez popadania w przesadę? Jak uniknąć wpadania w skrajności i zachować oryginalność oderwaną od schematów? O fantastycznych bohaterkach porozmawiają: Anna Kańtoch, Marcin Wełnicki, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Jacek Piekara i Olga Gromyko. 


Sobota 13:30 - Dyżur autografowy (30 minut)


Sobota 15:00 - 17:50
Warsztaty literackie z Esensją (wspólnie z Anną Kańtoch) - Literacka 2 (budynek: Collegium Minus)

Opis:
Dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak pisać, a także jak nie pisać. Podczas warsztatów omówimy wraz z uczestnikami nadesłane teksty, pokażemy fragmenty naszym zdaniem dobre oraz te, które wymagają poprawy. Zastanowimy się również nad takimi elementami jak fabuła czy pomysł. Uwaga: miejsca na warsztatach zarezerwowane są przede wszystkim dla osób, które zgłosiły się wcześniej, nadsyłając swoje prace.


Sobota 18:00 - 18:50
Prelekcja Truciciel wczoraj i dziś - Literacka 1

Opis:
Chcesz pozbyć się wrednego wuja i zainkasować spadek? Przyjdź i posłuchaj o urokach arszeniku, akonityny, strychniny i muchomora sromotnikowego, a także o teriaku, bezoarach, signorze Tofanie i legionistach francuskich, którzy mieli pecha. 

3 komentarze:

 1. Dobrze brzmi! To do zobaczenia!

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
 2. LOL, Mąderek na panelu? To nikt inny nie ma szans dojść do głosu, może z wyjątkiem Białołęckiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tych panelach, w których uczestniczyłam, Staszka Mąderka nie było :) Każdy z panelistów miał okazję zabrać głos, a dyskusje wypadły bardzo fajnie.

  OdpowiedzUsuń