2014-10-18

Warsztaty literackie w Lublinie


Ahoj piszący! Od października do grudnia będę prowadzić cykl warsztatów literackich w Domu Kultury "Narnia" w Lublinie, przy ul. Lwowskiej 12. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (20 października) o godz. 17:30, następne będą miały miejsce w kolejne poniedziałki o 18:30. Łącznie odbędzie się 8 spotkań.

Warsztaty adresowane są przede wszystkim do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z pisaniem i chciałyby zweryfikować oraz rozwinąć swoje umiejętności. Nie podam przepisu na natchnienie ani recepty na bestseller, ale mogę udzielić wskazówek, które pomogą Wam w tworzeniu publikowalnych opowiadań - a może nawet powieści :).
Wydarzenie na Facebooku:


Roboczy plan warsztatów (może ulec zmianie):


Spotkanie 1 - 20 października godz. 17:30
Wprowadzenie - przedstawienie się uczestników, plan warsztatów. Szort (miniatura) jako wprawka literacka: kilka rad na początek. Ćwiczenie #1: Co jest nie tak z tym tekstem? (omówienie przykładów twórczości). Ćwiczenie #2: Napisz szorta lub scenkę.

Praca domowa: Napisać szorta (3-6 tys. znaków ze spacjami) na dowolny temat.


Spotkanie 2 - 27 października godz. 18:30
Styl - najczęstsze błędy i wpadki. Styl szkolny. Przegadanie. Brakujące podmioty. Pseudopoetyckość i bełkot.

Praca domowa: Napisać szorta (3-6 tys. znaków ze spacjami) na dowolny temat, starając się unikać wyżej wymienionych błędów.


Spotkanie 3 - 3 listopada godz. 18:30
Rodzaje narracji, ich wady i zalety. Tempo narracji. Reguła Show, don’t tell. Infodump i czemu lepiej go unikać. Opisy - jak je konstruować? Dialogi - najczęstsze błędy.

Praca domowa: Napisać szorta lub fragment tekstu (3-6 tys. znaków) w narracji pierwszoosobowej oraz w trzecioosobowej, w każdym zawrzeć co najmniej jeden opis i jeden dialog.


Spotkanie 4 - 17 listopada godz. 18:30
Fabuła - jak zainteresować czytelnika i sprawić, żeby czytał dalej? Konflikt i jego rola w tekście. Konstrukcja tekstu - najczęstsze błędy. Zjawisko „pierwszego rozdziału powieści”. Wątki, wielowątkowość i prawo strzelby, która musi wypalić. Co lepsze - pisanie według planu czy improwizacja?

Praca domowa: Napisać konspekt opowiadania w punktach.


Spotkanie 5 - 24 listopada godz. 18:30
Zakończenie - wisienka na torcie czy kluczowy element tekstu? Rodzaje zakończeń i najczęstsze błędy.
Praca domowa: Napisać fragment (5-10 tys. znaków) opowiadania, którego konspekt powstał po poprzednich zajęciach.


Spotkanie 6 - 1 grudnia godz. 18:30
Postacie i relacje między nimi. Bohaterowie schematyczni i jak uciec od schematu. Zjawisko Mary Sue. Bohater skrajnie antypatyczny. Bohaterowie nijacy. Problem płci w literaturze - stereotypowe postacie męskie i żeńskie.

Praca domowa: Napisać fragment (5-10 tys. znaków) opowiadania, nad którym pracujecie od 2 zajęć, ukazujący konkretną postać przez pryzmat jej relacji z innymi postaciami.


Spotkanie 7 - 8 grudnia godz. 18:30
Pisanie opowiadania a pisanie powieści. Pisanie według planu. Systematyczność. Konspekt - czy jest potrzebny? Konwencje literackie i pułapka sztampowości.

Praca domowa: Ukończyć opowiadanie, nad którym pracowaliście.


Spotkanie 8 - 15 grudnia godz. 18:30
Rady na zakończenie warsztatów: Jak przygotować tekst do wysyłki i komu go wysłać? Konkursy literackie. Wymogi wydawnictw. Jak wybrać wydawnictwo?
 

3 komentarze:

  1. Tematy brzmią ciekawie.Miło, że poświęcasz czas, żeby kogoś czegoś nauczyć.

    Chomik

    OdpowiedzUsuń
  2. Może chociaż ktoś się zastanowi chwilę, zanim stworzy Mary Sue..Niektórym wydawanym pisarzom też by się przydały warsztaty...

    Chomik

    OdpowiedzUsuń