2015-02-23

Wernisaż obrazów Agnieszki Szady 20.02.2015


W piątek 20 lutego wybrałam się na wernisaż obrazów Agnieszki "Achiki" Szady, odbywający się od 17:00 w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Galeria mieści się na Starym Mieście, przy ul. Grodzkiej, zaraz za Bramą Grodzką, i cyklicznie odbywają się tam wystawy twórczości członków TPSP oraz innych artystów. Wernisaż został wcześniej zareklamowany w różnych miejscach i ludzie zjawili się naprawdę licznie (na zdjęciach, którymi dysponuję, nie widać tego aż tak bardzo, bo były robione wtedy, kiedy tłum już się przerzedził). Część oficjalna trwała dość krótko: powiedziano kilka zdań o głównej bohaterce wieczoru oraz o jej obrazach i otrzymała ona bukiet kwiatów. W ramach poczęstunku było dużo domowego ciasta, różowe wino, które wypito prawie do cna, soki, czekoladki i chipsy kukurydziane.

Gdy chodzi o tematykę obrazów, dominowało to, co Achika maluje najchętniej, to znaczy konie. Konie wiosenne, konie jesienne, na łąkach, nad rzekami i pod drzewami, w zieleniach, żółciach, błękitach, brązach i fioletach. Na wystawę trafiło też trochę martwych natur, między innymi piękne bukiety bzu w różnych wariantach, ale o podobnej kolorystyce, obrazy przedstawiające przyrodę - maki w słońcu, kwitnące trawy, pejzaże górskie - oraz kilka fantasmagorycznych krajobrazów, w tym Lublin na skalnej wyspie dryfujący w niebieskiej pustce oraz wielki posąg kota nad strumieniem, pod sierpem księżyca. Przeważały obrazy malowane akrylami lub farbami olejnymi, ale w pierwszej sali można było też zobaczyć trochę obrazków malowanych metalicznymi lakierami na szkle - głównie konie oraz egzotyczne tancerki (cała galeria takich tancerek ukazała się swego czasu w Esensji).

Wystawa będzie czynna do 20 marca, a tutaj można przeczytać oficjalną relację z wernisażu na stronie TPSP oraz obejrzeć liczne zdjęcia.

2 komentarze: