2015-05-08

Coraz więcej fantastyki z wydawnictwa Sumptibus


Poznańskie wydawnictwo Sumptibus - papierowa "siostra" Oficyny Wydawniczej RW2010 - stawia na fantastykę i to we wszystkich odmianach: science fiction, fantasy, groza oraz książki "z pogranicza" tych konwencji. Jeszcze pod koniec 2014 r. światło dzienne ujrzały następujące pozycje, pierwotnie wydane jako ebooki przez Oficynę Wydawniczą RW2010:


Trzeci cycek - Emma Popik
Zbiór siedmiu niepublikowanych wcześniej opowiadań science fiction. Opis wydawcy mówi, że w tekstach odnajdziemy kwestie "płci, wolnej woli, przeznaczenia, walki o własną tożsamość, marzenia, miłość, prawo do wyboru oraz relacje między człowiekiem a sztuczną inteligencją".

Rycerz bezkonny - Romek Pawlak (wznowienie)
Nie całkiem poważna fantasy o rycerzu bezkonnym, który zaczął od dorabiania pasowaniem zwłok, zrobił krótką, ale intensywną karierę jako świecki inkwizytor, by wreszcie oddać się swemu prawdziwemu powołaniu: magii. A wszystko to za sprawą kupca, który przejął za długi rodzinny majątek Fillegana, zmuszając go do emigracji z rodzinnego Wake w Anglii na kontynent.

Ziemią wypełnisz jej usta - Katarzyna Uznańska
Królewskie miasto nie zasypia nigdy, ale dopiero po zmroku budzą się jego upiory. Łowca, skryty w cieniu starych kamienic, poluje na samotne kobiety, by podzielić się ich ciałami z rzeką. Ta noc będzie dla niego wyzwaniem - z prześladowcy stanie się ofiarą. Utarty schemat życia Łowcy rozpadnie się w pył, gdy mężczyźnie przyjdzie zmagać się z podobną mu, choć o wiele potężniejszą istotą - estrią. Stare legendy czasem ożywają, by zawładnąć ludzką wyobraźnią. Na żydowskim Kazimierzu czają się one tuż pod powierzchnią życia, wystarczy tylko zeskrobać nieco tynku z zaniedbanych ścian, poruszyć luźną cegłę, wejść do małego antykwariatu pełnego rupieci, by znaleźć się w innej epoce i czasie minionym.

Re-Horachte. Pierwsze spotkanie - Darek Kankowski
Powieść przygodowo-fantastyczna, w której akcja goni akcję i roi się od tajemnic. Czterech chłopców wyrusza w rejs, który na zawsze odmieni ich życie. Zaczyna się od katastrofy morskiej, następnie wybucha wulkan, a potem napięcie rośnie. Czytelnik, zasiadając do lektury, rusza razem z młodymi bohaterami w jazdę bez trzymanki. Czekają ich: walki, ucieczki, dziwne spotkania, wędrówki w czasie i przestrzeni, zmagania z przeznaczeniem, mordercze turnieje, a przede wszystkim szukanie drogi do prawdy o sobie samym.

Zamek Laghortów - E. M. Thorhall

Fantasy w quasi-średniowiecznych realiach: dworskie obyczaje, turnieje, intrygi...
Młodziutka Kyla, uciekając przed niechcianym ślubem, trafia pod opiekę rycerskiej rodziny Laghortów. Poznaje zamek, jego mieszkańców, nawiązuje przyjaźnie, uczy się fechtunku, odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu. Wiele się wokół niej dzieje. Wszyscy zdają się lubić i akceptować jasnowłosą podopieczną Laghortów, prócz jednej osoby: ponurego, opryskliwego Morhta. Ten pochodzący z Varthenu surowy i oschły dowódca najemników z jakiegoś powodu od samego początku nie znosi dziewczyny i nie zamierza jej pobłażać. Panna drażni go, irytuje i wzbudza niezrozumiały dla niego samego gniew;

oraz moje Po stronie mroku - zbiór opowiadań o piekle, troszkę nawiązujący do twórczości Bułhakowa. Ale tylko odrobinę.


W drugiej transzy niedawno ukazały się:

Most nad otchłanią - Konrad T. Lewandowski
Wznowienie całkiem interesującego fantasy; u mnie na półce stoi pierwsze wydanie z 1995 r. z wydawnictwa MAG, z ilustracjami Przemysława Konieczniaka. Ciekawy świat (z tytułowym gigantycznym mostem-miastem-państwem nad bezdenną przepaścią), rozpieszczony młody arystokrata, walki i piękne kobiety. I arkebuzy (po latach nadal pamiętam szczegółowe opisy nabijania broni).

Drzewo różane - Marcin Królik
Ona straciła dziecko, on - cały świat. Ona - zwykła dziewczyna koło trzydziestki, która po poronieniu nie może wrócić do równowagi. On - stary Żyd, który po latach emigracji w Ameryce, gdzie odnalazł kruchy spokój, wraca do miasta swego dzieciństwa, gdzie przeżył traumę pogromu, by uświetnić otwarcie obserwatorium astronomicznego w dawnej wieży ciśnień. Jest również ten trzeci - jej mąż, dziennikarz prowincjonalnej gazety z niespełnionymi literackimi ambicjami, któremu szef pewnego dnia zleca zrobienie relacji z uroczystości w wieży. Całą trójkę łączy ból utraty i każde z nich na swój sposób stara się z nią uporać. Co wyniknie z ich spotkania?
Drzewo różane to powieść na pograniczu realizmu i fantastyki, w której splatają się fikcja i rzeczywistość, świetnie napisana - bardzo mi się podobała. (Recenzentce Esensji - ku mojemu zaskoczeniu - trochę mniej.)

Odrodzenie - Martyna Goszczycka
Przedświat demonów i Zaświat nimf, barwne aury i Zwierciadła Duszy, boginie stworzone przez alchemika i bezduszne reguły Syndykatu Skrytobójców, Sny, które przerażają i fascynują zarazem. Oto świat, w którym dorasta młody demon Haru - uczy się, jak przeżyć i jak zabijać. Odrodzenie to mroczna powieść fantasy, pełna przemocy, śmierci i kipiących emocji.

Przejście A8 - Tomasz Mróz

Kryminał paranormalny. Kultowy komisarz Wątroba prowadzi nietypowe śledztwo. W tej odsłonie mamy: tajemnicze zabójstwa, kuszenie, cyrografy, złote sztabki, walkę dobra ze złem, satyrę i pełne ironii obserwacje rzeczywistości.

Szary len - Marcin Orlik

Witaj w świecie, w którym bałbyś się własnego cienia... Gdybyś go tylko rzucał. Ludzie, otoczeni ze wszech stron strefą chtoniczną, desperacko walczą o przetrwanie, za obronę mając jedynie małe, szare kulki - nasiona szarego lnu. Ale przyjdzie czas, kiedy będzie trzeba wejść prosto w napierającą chtoniczność. Tylko czy głównemu bohaterowi wystarczy odwagi?

Yggdrasil. Struny czasu - Radek Lewandowski
Pierwszy tom sagi powieściowej opowiadającej o zmaganiach niewielkiej średniowiecznej społeczności przeniesionej przypadkowo i bezpowrotnie w okres paleolitu środkowego. Słowiańscy wieśniacy trafiają w czasy, gdy po ośnieżonych równinach dzisiejszej Europy wędrowały olbrzymie stada reniferów, wielkie mamuty, tabuny dzikich koni i ciągnące w ślad za nimi drapieżniki. Wraz z mieszkańcami wioski w przeszłość zostaje przeniesiony niewielki oddział wikingów, najemników, których Thor wystawił na najcięższą próbę w drodze do Walhalli; 


oraz czterotomowy cykl "chiński" Dawida Juraszka Jedwab i porcelana (tom I - Biały tygrys, tom II - Niebieski smok, tom III - Czerwony ptak, tom IV - Czarny żółw), z czego dwa ostatnie tomy to prapremiery książkowe.

Książki można zamawiać na przykład w księgarni Gandalf.

4 komentarze:

 1. Brzmi obiecująco.Już okładki fajne, np ta ze szczurem.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komisarz Wątroba to zdaje się groteska, więc nie wiem, czy Twoje klimaty (moje raczej nie, chociaż wiem, że ma swoich fanów). Z wymienionych książek czytałam i mogę polecić "Most nad otchłanią" oraz "Drzewo różane" (z zastrzeżeniem, że to drugie jest dość specyficzną, ponurą lekturą). Emma Popik pisze ciekawie, mam na półce zbiorek jej starszych opowiadań, ale "Trzeci cycek" nadal czeka u mnie w kolejce na przeczytanie. "Ziemią wypełnisz jej usta" takoż - znajomi chwalili, podobno b. dobrze napisane jak na debiut.

   Usuń
 2. Ja mam kolejkę: Chiang,nowy Wegner..i duuużo innych.Jak mi wpadnie w ręce..

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam kolejkę... I ciągle przybywa mi nowych książek do przeczytania...

   Usuń