2016-03-26

Radosnych Świąt Wielkanocnych!


Drodzy! Wszystkim, którzy obchodzą Wielkanoc, życzę radosnych i spokojnych świąt. Ateistom oraz osobom innego wyznania - miłego wypoczynku w długi weekend. A jednym i drugim - rychłego nadejścia wiosny.

Obraz na dzisiaj - Giotto di Bondone, "Zmartwychwstanie". Fresk ten został namalowany ok. 1305 r. dla kaplicy Scrovegnich w Padwie i obrazuje scenę zmartwychwstania Jezusa według relacji zawartej w Ewangelii Jana (J 20: 1-15). Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena przychodzi przed świtem do grobu Jezusa, znajduje odsunięty kamień i pusty grób; biegnie powiadomić Szymona Piotra i drugiego ucznia, że zwłoki zostały zabrane; tamci przychodzą, zaglądają do grobu i widzą tam porzucone "opaski", którymi owinięte było ciało, oraz chustę, którą nakryto głowę zmarłego.
 Uczniowie odchodzą do domów, Maria Magdalena zostaje przed grobem i płacze, a potem zagląda do środka i widzi dwa anioły w bieli; następnie odwraca się i widzi Jezusa, ale w pierwszej chwili nie poznaje, kto to taki, i bierze Go za ogrodnika, który przeniósł zwłoki w inne miejsce (na niektórych obrazach renesansowych ukazujących tę scenę przedstawiano Jezusa w kapeluszu ogrodnika). 

Na fresku Giotta przedstawione zostały równolegle dwie sceny: rzymscy żołnierze śpiący przed opustoszałym grobem, nad którym siedzą dwa anioły w bieli, oraz Maria Magdalena, która przyszła tam o świcie. W tle widnieją uschnięte drzewa (śmierć), a wokół postaci Jezusa - wyrastające zielone krzewy (życie). Napis na sztandarze, który trzyma Jezus, głosi "VI[N]CI/TOR MOR/TIS" (zwycięzca śmierci).

Ciekawostka - ciemnoniebieski pigment, którym namalowane zostało tutaj niebo, to ultramaryna, najdroższy pigment, jaki w XIV wieku mógł się znaleźć na malarskiej palecie. Ponieważ wsiąkanie farby w mokry tynk podczas malowania techniką fresku sprawiłoby, że zużycie kosztownej ultramaryny byłoby zbyt duże, błękit nieba został domalowany w technice secco, czyli suchej - artysta rozrobił ultramarynę z rozpuszczalnym w wodzie spoiwem (najczęściej stosowano jajko), uzyskując farbę typu tempera, i naniósł ją na ścianę po wyschnięciu tynku.

Giotto di Bondone, "Zmartwychwstanie" (ok. 1303 - 1305)

1 komentarz:

 1. Tobie też wszystkiego dobrego!
  Piękny obraz,nie zwróciłabym uwagi na te rośliny.Bardzo ciekawe o farbie.

  W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wyszedł procurator Judei Poncjusz Piłat.
  To moje ukochane..

  Chomik

  OdpowiedzUsuń