2016-10-15

Nocna zmiana w fabryce, czyli wieści październikowe


Obiecywałam sobie, że powrócę do częstszego zamieszczania wpisów na blogu, ale przerósł mnie nadmiar innych spraw na głowie oraz... chyba najzwyklejsze w świecie zmęczenie. Wciąż jeszcze ciągną się za mną konsekwencje lipcowo-sierpniowych kocich kłopotów zdrowotnych, czyli zaległości przeróżne, które pomału ogarniam. W efekcie dopiero dzisiaj dzielę się dobrą wieścią, która na profilu wydawnictwa poszła w eter już ponad tydzień temu. Latem chwaliłam się tajemniczo, że niedługo będzie można przeczytać w druku nowy tekst o Krzyczącym w Ciemności, ale nie podałam szczegółów. Otóż opowiadanie zatytułowane "Panicz z Ertel-Sega" ukaże się w antologii "Na nocnej zmianie" wydanej nakładem Fabryki Słów. Będzie to zbiór zawierający teksty nagrodzone i wyróżnione w konkursie literackim "Pióra Falkonu" oraz teksty napisane na zaproszenie przez różnych autorów, na różne sposoby interpretujące hasło przewodnie konkursu - "Dotrzeć tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek".

Żmij w fabryce na nocnej zmianie - tego jeszcze nie było... A wszystko zaczęło się jeszcze przed wakacjami, kiedy organizatorzy konkursu "Pióra Falkonu" namówili mnie, abym dołączyła do jury oraz napisała gościnnie tekst do antologii konkursowej. Zaproponowałam gotowe już opowiadanie o Krzyczącym, które fajnie pasowało do hasła przewodniego konkursu, ale powstały obawy, że tekst liczący ok. 100 tys. znaków będzie za długi, więc napisałam inny, znacznie krótszy, bez Krzyczącego i w całkiem innej konwencji. Jednak po rozstrzygnięciu konkursu i po wybraniu tekstów mających ukazać się drukiem, w porozumieniu z wydawcą ostatecznie stanęło na tym, że do zbioru trafi Krzyczący - żywiołowe dark fantasy, a nie refleksyjny realizm magiczny ze Szklaną Górą w roli głównej. Opowiadanie o Szklanej Górze na pewno też zostanie gdzieś opublikowane prędzej czy później, na razie czeka na decyzję Św. Redaktora od Selekcji.

Z innych dobrych wieści: niedawno skończyłam tłumaczyć kolejny tom serii Jamesa Dashnera. "Kod gorączki" zgodnie z zapowiedziami ma się pojawić w księgarniach za niecały miesiąc. Poza tym, o ile po drodze nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, planuję się pojawić na festiwalu fantastyki Falkon (4-6 listopada, miejsce: Targi Lublin). Wygłoszę dwie prelekcje, wezmę udział w dwóch panelach dyskusyjnych i mam nadzieję, że będę się dobrze bawić, bo to jedyny konwent, jaki uda mi się zaliczyć w tym roku.

Poniżej - szczegółowe informacje od wydawcy na temat antologii "Na nocnej zmianie".

Premiera: 28 października 2016

Antologia Na nocnej zmianie to najlepsze konkursowe opowiadania obiecujących autorów, którzy odpowiedzieli na wezwanie polskiego fandomu i wzięli udział w konkursie Pióra Falkonu. Zaproszenie otrzymali także mistrzowie gatunku i kilku z nich podjęło rękawicę, by zmierzyć się z nowym pokoleniem.

W antologii znalazły się teksty takich popularnych pisarzy jak: Andrzej Pilipiuk, Michał Gołkowski, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Agnieszka Hałas.

Znajdziecie tu różne światy, posmakujecie potraw literackich przyrządzonych na wolnym lub gwałtownym ogniu. Znajdziecie się zarówno w ogniu walki jak i w świecie wirtualnym.

Efekt tego kalejdoskopu oceńcie sami, bo za rok nowa edycja. Kto wie, może i wasz tekst, który zawsze chcieliście napisać – tam się znajdzie.

Z posłowia:

W polskim fandomie fantastycznym panuje moda na ogłaszanie konkursów literackich. Podobnie zaczęła się historia lubelskich „Piór Falkonu” – jakkolwiek przez ostatnie szesnaście lat organizowane były podobne zmagania literackie na Festiwalu Fantastyki Falkon, tak tym razem chcieliśmy, by było to coś większego niż zwykle. Padła decyzja: wydajemy antologię! Tylko jak?

W zamierzeniu miał to być plik PDF. Darmowy puszczony w sieć dla wszystkich. Bardzo ciekawa inicjatywa z perspektywy próbujących przebić głową mur autorów. Szybko pojawił się problem natury pragmatycznej. Kto będzie taką antologię czytał? Czy nowe, nieznane nazwiska przyciągną potencjalnych czytelników? Czy PDF wypuszczony w sieć jest tym, czego szukają niedoświadczeni autorzy? Z pewnością woleliby stanąć obok uznanych i szanowanych nazwisk w fandomie. Z tą myślą odwiedziłem stoisko Fabryki Słów na Pyrkonie 2016 roku. Był marzec.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Po ogłoszeniu współpracy między Festiwalem Fantastyki Falkon a wspomnianym wydawcą otrzymaliśmy oszałamiającą liczbę dwustu dwudziestu sześciu zgłoszeń konkursowych, gdy na początku liczyliśmy raptem na pięćdziesiąt, maksymalnie sto utworów. Konkurs przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że antologia nie zniknie w morzu wypuszczanych w sieć PDF-ów. Wspólnie stworzymy książkę z krwi i kości, dostępną w sklepach, prawdziwy debiut, o którym zapewne marzyli nadsyłający teksty konkursowe autorzy.
Teksty pozakonkursowe:

Agnieszka Hałas – Panicz z Ertel-Sega

Michał Gołkowski – Czas martwy

Andrzej Pilipiuk – Emeryt


Marcin Podlewski – Ekstrapolacja

Marcin Przybyłek – Future FameTeksty konkursowe:

Anna Szumacher – Na nocnej zmianie (I miejsce)

Alicja Janusz – Tarantela dla głupców

Justyna Lech – Dziewiąty poziom (II miejsce)

Marek Pietrusewicz – Chronowizor (III miejsce ex aequo)

Dorota Panecka – Bohaterowie

Dagmara Adwentowska – Ku nieznanym lądom (III miejsce ex aequo)

Tomasz Przyłucki – Dno morza

Adam Podlewski – Patrząc w jedną stronę

Przemysław Hytroś – Uwierz w szczura

Barbara Gawrońska Pettersson – Wheatherby

Piotr Janas – Prosto w słońce

Tomasz Graczykowski – Wszczepiarz Link Overdose

Krzysztof Abramowski – Ampułka

Tomasz Sobiesiek – Astralker: Drugie dno2 komentarze:

 1. Bardzo się cieszę,chętnie przeczytam!
  Wygłoszę dwie prelekcje - jedną jak zwykle na końcu?!Foch!
  Kot ok?

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jedna prelekcja będzie w niedzielę po południu, ale nic nie mogę na to poradzić - jestem z Lublina, dostaję takie godziny, które nie są dogodne dla twórców programu przybywających z daleka... A kot czuje się dobrze, dzięki za troskę! Wczoraj wypuściłam go na dwór tuż przed północą, a wrócił dopiero po 9 rano, kocur jeden.

   Usuń