2016-11-03

Falkon 2016 - rozkład jazdy


Jesień - a zwłaszcza późna jesień - generalnie nie jest najprzyjaźniejszą porą roku, ale ma jedną zaletę. Od roku 2000 w pierwszej połowie listopada - czasem trochę wcześniej, czasem później - w Lublinie nieprzerwanie odbywają się Falkony. Impreza, która na początku swojej historii była kameralnym konwentem odbywającym się w IV LO na Czwartku, na przestrzeni lat rozrosła się i przekształciła nie do poznania - dzisiaj jej rozmach i nieco jarmarczna atmosfera drażnią niektórych, wabią innych. Mam do Falkonu nieustający sentyment od lat studenckich, pamiętam jego pierwsze edycje, przechowuję w pamięci wachlarz kolorowych wspomnień związanych z tą imprezą i należę do tych osób, które NIE narzekają na Targi Lublin jako lokalizację. Owszem, jest głośno, momentami zgiełk ogłusza, tłumy się kłębią, a w namiotach prelekcyjnych można uświerknąć z zimna, ale... aura wielkiego festynu fantastycznego - iście karnawałowa, a nie listopadowa - ma swój urok. Przynajmniej dla mnie.

Panie i panowie, już niedługo, dosłownie tuż za progiem - siedemnasta edycja największej imprezy fantastycznej na wschód od Wisły:
 
Oto moje prelekcje oraz inne punkty programu, w których wezmę udział:Piątek 13:00
Prelekcja Przyczajony gwóźdź, ukryte powrósło: czary i przesądy w hodowli zwierząt
(Sala konferencyjna B1, 50 min.) 

Opis: Hodowli bydła i owiec towarzyszyło w dawnej Polsce mnóstwo najróżniejszych zabobonów. Czarownice odbierały krowom mleko i zsyłały choroby na inwentarz, a na terenach górskich każdy baca musiał być wprawnym czarownikiem. Jak można wydoić rzemień? Co zakopywano pod zagrodą dla owiec? Od czego krowy doją się krwią i jak sprawić, żeby czarownicy wypadły zęby? Przyjdźcie i posłuchajcie tych oraz innych ciekawostek.Piątek 21:00 
Panel Czy możemy być długowieczni? 
Stanisław Krawczyk, Marcin Przybyłek, Agnieszka Hałas, Simon Zack, Istvan Vizvary
(Antresola, 50 min.)


Sobota 17:00
Panel Moralność w uniwersum "Harry'ego Pottera"
Magdalena Stonawska, Marta Kładź-Kocot, Katarzyna Nowacka, Zofia von Hotzka, Michał Ochnik, Agnieszka Hałas
(Sala konferencyjna B1, 50 min.)


Sobota 18:00
DYŻUR AUTOGRAFOWY
(Stoisko autografowe)

   

Niedziela 15:00 
Prelekcja Trąd: choroba o wielu obliczach
(Sala konferencyjna B1, 50 min.)

Opis: W Starym Testamencie trąd pojawia się jako budząca przerażenie kara Boża. Do dziś pozostaje poważnym problemem w Indiach, Brazylii i innych krajach. Co dzisiaj wiemy o tej chorobie? Jak można ją leczyć? Jak zmieniła się nasza wiedza o niej dzięki najnowszym technikom biologii molekularnej? Opowiem też w skrócie historię trądu na kontynencie europejskim i przedstawię sylwetki najsłynniejszych trędowatych.
(UWAGA - prelekcja w Power Poincie, materiał zawiera nieprzyjemne zdjęcia. Nie dla dzieci!!!)


Wszystko wskazuje na to, że jeśli podstępnie nie dopadnie mnie żadne choróbsko ani nie zaistnieją inne nieprzewidziane okoliczności, będę się kręcić po terenie Targów przez większość piątku aż do późnego wieczora, sobotnie popołudnie i większość niedzieli - jak szaleć, to szaleć! Do zobaczenia!


1 komentarz:

  1. Fajnie było! Prelekcja o trądzie super! I cały Falkon udany.

    Chomik

    OdpowiedzUsuń